Malí debrujáři na MŽP

V prosinci 2000 navštívilo MŽP na 170 dětí z Asociace malých debrujárů České republiky. Tato organizace vznikla na základě zkušeností z Kanady a přes Francii se dostala v roce 1992 až k nám. Neobvyklé slovo debrujár je francouzského původu, vzniklo ze slov DÉBROUILLARD – šikovný, obratný a SE DÉBROUILLER – objevovat, pomoci si v těžkostech, umět si poradit. Debrujáři jsou totiž chlapci a děvčata ve věku 7–14 let (ale i jejich starší kamarádi, sourozenci, rodiče i učitelé), kteří stále něco vymýšlejí, objevují a experimentují. Mají zájem o vědu a techniku, a to, co se doví, se hned snaží uplatňovat v praxi. Vyrábějí, tvoří, dělají pokusy, jsou to zkrátka takoví malí šikulové. Jejich heslo zní “Debrujár si vždycky ví rady”.
Při příležitosti setkání na MŽP byla podepsána dohoda o ekologickém soutěžním projektu pro děti a mládež nazvaném RAFAN 2001 RAdost – FAntazie – Nápady, který bude ukončen a vyhodnocen v prvním čtvrtletí roku 2001.

 

 

Děti pracovníkům ministerstva předvedly nápadité využití materiálu (jako jsou PET lahve, krabičky od léků, krabice TETRA PACK, pouzdra od Kinder vajíček apod.), který my ostatní považujeme za nepotřebný odpad. Výsledkem byly překvapivě užitečné a na pohled pěkné předměty pro denní potřebu i dětské hry a vzdělávání.
Adresa: Asociace malých debrujárů ČR, Senovážné náměstí 24, 116 47 Praha 1, e-mail: debrujar@adam.cz (Pla)


Setkání s dětmi se účastnili četní představitelé MŽP v čele s náměstkem Jiřím Hlaváčkem


MŽP navštívilo 170 malých debrujárů
 
Děti prezentují své pestré aktivity


Symbolem debrujářů je zelený žabák Beppo

Foto František Hrdlička