Světový den stráže přírody v NPP Panská skála

Kdy: 1. 8. 2020, 10:00-15:00

Kde: NPP Panská skála v Kamenickém Šenově - Práchni

Přijďte v sobotu 1. srpna na Panskou skálu a seznamte se při příležitosti Světového dne stráže přírody s její činností v zahraničí i v Česku. Veřejnou akci pořádá jako každoročně nejbližší sobotu po Světovém dni stráže přírody (31. 7.) Asociace strážců přírody ČR.

Těšit se můžete na ukázku činnosti strážců přírody v národních parcích, chráněných oblastech a na dalších přírodních stanovištích, kde jsou strážci ustavováni krajskými úřady, na edukativní program, hry pro děti i dospělé a nádherné přírodní úkazy Panské skály, která se stala kulisou řady filmů a pohádek. Pro letošní rok přislíbila účast i česká organizace Prales dětem, která za účelem zřízení rezervace odkupuje území s deštným pralesem, který tak chrání před vykácením a výsadbou palmy olejné, zachraňuje místní tygry, pralesní slony, orangutany a další kriticky ohrožená zvířata, vychovává nové strážce rezervace a školí ochranu přírody v praxi zejména místní lidi, ale i zájemce z ČR.

Světový den stráže přírody je ale i připomínkou těch, kteří ve službě přišli o život, a to nejčastěji rukou člověka. Nejvíce strážců podle International Ranger Federation (IRF) mají na svědomí pytláci kriticky ohrožených druhů jako jsou například gorily a sloni. Letos seznam padlých strážců sestavený IRF čítá i 13 rangerů, kteří se stali obětí útoku polovojenské bojůvky v nejstarším africkém národním parku Virunga, ke kterému došlo v průběhu oslav 95. výročí založení parku.

Pozvánka