Přeshraniční přeprava odpadů
Přeshraniční přeprava odpadů vychází vzhledem k mezinárodnímu charakteru z jednotných pravidel stanovených předpisy ES. Tyto předpisy jsou ve všech členských státech závazné a přímo použitelné.
Problematika přeshraniční přepravy odpadů je poměrně složitá, mimo jiné např. proto, že rozlišuje režimy přeshraniční přepravy nejen podle charakteru odpadů, ale i podle účelu přepravy a podle zemí, do nichž nebo z nichž se přeprava uskutečňuje. Dokumenty obsažené v této rubrice nabízejí přehledný úvod do problematiky přeshraniční přepravy odpadů, stručného průvodce labyrintem právních předpisů a pokyny a doporučení pro ty, kdo jsou nebo chtějí být na přeshraniční přepravě odpadů zúčastněni.
Dokumenty
- Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) o přepravě odpadů
Nařízení č. 1013/2006 stanoví pravidla pro přeshraniční přepravu odpadů a je závazné a přímo použitelné ve všech členských státech EU.
- Pokyny k přeshraniční přepravě odpadů
Tato rubrika se zabývá přeshraniční přepravou odpadů hlavně z hlediska českých oznamovatelů (vývozců odpadů) a českých příjemců (dovozců odpadů). Stručný úvod do problematiky – Systematický výklad různých typů přeshraniční přepravy odpadů – Podrobnější pokyny pro oznamovatele a příjemce – Finanční záruka (pojištění) – Zelený a Žlutý seznam odpadů – Relevantní evropské předpisy.
- Formuláře pro podávání oznámení
Pokud přeshraniční přeprava odpadu podléhá povinnosti oznámení, oznámení se podává pomocí formuláře oznámení a průvodního dokladu, které vydává stát, ve kterém je přeprava zahajována (stát odeslání). Informace o formulářích je důležitá zejména pro české oznamovatele, kteří plánují přepravu odpadu z České republiky do zahraničí.
- Přeprava odpadů v režimu Zeleného seznamu
V případě přeprav odpadů zařazených na Zeleném seznamu, které nepodléhají povinnosti oznámení, doprovází zásilku odpadů formulář podle přílohy VII nařízení 1013/2006. I pro přepravy odpadů ze Zeleného seznamu musí být uzavřena smlouva, která obsahuje náležitosti stanovené nařízením 1013/2006.
- Metodické pokyny pro přeshraniční přepravu odpadů
Pro praktické provádění nařízení 1013/2006 byly na národní úrovni přijaty metodické pomůcky, jejichž účelem je sjednocení intepretace pravidel pro přeshraniční přepravu odpadů, často v návaznosti na pokyny přijaté v rámci mezinárodní spolupráce.
- Změny v přeshraniční přepravě plastového odpadu od 1.1.2021
S platností od 1.1.2021 byly přijaty změny kódů pro plastové odpady. Konkrétně kód B3010 v příloze IX Basilejské úmluvy byl nahrazen kódem B3011, a dále byly zavedeny nové kódy Y48 v příloze II a A3210 v příloze VIII Basilejské úmluvy.
- Zpráva dle článku 51 odst. 2 nařízení č. 1013/2006 o přepravě odpadů
Členské státy EU jsou povinny před koncem každého kalendářního roku vypracovat a zaslat Komisi zprávu za předchozí rok na základě dotazníku podle přílohy IX nařízení 1013/2006.
Odkazy
- Basilejská úmluva o kontrole pohybu nebezpečných odpadů přes hranice států a jejich zneškodňování
Domovská stránka Basilejské úmluvy
- Correspondents‘ Guidelines No. 1 – 11
Pokyny přijaté kontaktními subjekty ke sjednocení interpretace některých ustanovení nařízení 1013/2006 v členských státech
- Evropská Komise
Seznamy kontaktních subjektů a příslušných orgánů členských států, celních úřadů vstupu a výstupu atd.
- Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1013/2006 o přepravě odpadů
Konsolidovaná verze - 11. 1. 2021
- Zařízení k využití odpadů s předchozím souhlasem (pre-consented recovery facilities)
Odkaz na stránky OECD, na kterých lze vyhledat databázi tzv. zařízení s předchozím souhlasem (pre-consented recovery facilities) ve státech, které se rozhodly pro vybraná zařízení vydávat předchozí souhlasy
- BREXIT
Oznámení Evropské Komise k vystoupení Spojeného království z EU ve vztahu k právním předpisům EU v oblasti nakládání s odpady