Vánoční dárky z Programu Zelená úsporám přinesou úspory i v budoucnu

Zdá se, že i letošní Vánoce budou ve znamení úspor. V duchu tohoto trendu nabízí program Partnerství Zelená úsporám paletu energeticky nejúspornějších spotřebičů, které mohou ulehčit rodinným rozpočtům a navíc do příštích Vánoc uspoří tisíce korun. Jednoduchou orientaci v těch nejúspornějších spotřebičích dostupných na našem trhu přináší webové stránky www.zelenausporam-partnerstvi.cz a v prodejnách i logo projektu Top Kategorie – Energeticky úsporný výrobek.

Vánoce jsou pro domácnosti dobrou příležitostí pro větší investice. Kdo se rozhodne pro koupi nového spotřebiče, měl by se zamyslet i nad tím, jak náročný bude jeho provoz a kolik celkem bude stát spotřebovaná energie.

„Webové stránky Partnerství Zelená úsporám jsou spolehlivým vodítkem při výběru těch nejúspornějších spotřebičů, jejich nabídka je zároveň velmi pestrá, proto bych s nákupy začala právě tady. V současné době se zde představuje více jak 400 domácích pomocníků s nejúspornějším provozem,“ doporučuje 1. náměstkyně ministra životního prostředí Rut Bízková.

Aktuálně program nabízí 126 chladniček a mrazniček třídy A+ a A++ a 77 myček nádobí. U praček si lze vybrat z 95 modelů energetické třídy A-10 % a lepších, tří kombinovaných praček a sušiček a osmi samostatných sušiček, z nichž některé mají dokonce energetickou třídu A-50 %. Kdo chce potěšit energeticky úsporným dárkem menších rozměrů, může sáhnout po některém z šesti nejúspornějších vysavačů.

„Málokdo sice najde zabalenou pračku přímo pod stromečkem, ale je pravdou, že se i tyto domácí spotřebiče prodávají v předvánočním období více,“ konstatuje Martin Sailer, generální ředitel CECED CZ - Sdružení evropských výrobců domácích spotřebičů, partner programu. Radost z dárku může znásobit i jistota nejlepšího výběru. Spolehlivým nástrojem pro výběr těch nejúspornějších spotřebičů je kromě webových stránek projektu také zelenobílé logo „Top kategorie“ umístěné přímo na výrobcích v prodejnách.

Energetická náročnost spotřebičů je vždy uvedena na tzv. energetickém štítku. Každý produkt má různě odstupňované kategorie energetické náročnosti svého provozu s tím, že původně představovala energetická třída A ty nejlepší a nejúspornější spotřebiče. „Díky technickému pokroku však v mnoha případech musela vzniknout i kategorie A+, A++ a A+++, aby bylo možné zodpovědně rozlišit ty nejúspornější výrobky na trhu. Ve srovnání s nabídkou před několika lety je v některých kategoriích možné vybrat výrobky se spotřebou elektrické energie až o polovinu nižší,“ vysvětluje Juraj Krivošík, ze SEVEn, Střediska pro efektivní využívání energie, organizátor projektu.

Do programu Partnerství Zelená úsporám jsou zařazeny také žárovky a zářivky. Žárovičky na vánoční stromek mezi nimi sice nenajdete, ale pro celoroční svícení je možné si vybírat z více než 120 halogenových a LED žárovek a úsporných kompaktních zářivek. Praktické rady pro celou škálu domácích spotřebičů jsou dostupné na stránkách programu: www.zelenausporam-partnerstvi.cz.

Poznámky:

Program Partnerství Zelená úsporám je součástí programu Zelená úsporám a věnuje se problematice elektrospotřebičů, je nedotační a neposkytuje finanční podporu na jejich nákup. Přináší spotřebitelům informace a návod, jaké spotřebiče mohou být nejúspornější, jak je provozovat a recyklovat po ukončení jejich provozu. Kritéria pro zapojení konkrétních výrobků do programu jsou nastavena tak, že je splní pouze energeticky nejúspornější výrobky dostupné na našem trhu. Účast v programu si nelze koupit ani formou reklamy, ani sponzorstvím.

Program Partnerství Zelená úsporám zaštiťuje:

Ministerstvo životního prostředí: www.mzp.cz

Státní fond životního prostředí ČR: www.sfzp.cz

Organizací programu bylo pověřeno: SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o.p.s www.svn.cz

Jarmila Krebsová, tiskové oddělení MŽP