Informace o hydrometeorologické situaci v úterý 28. 9. 2010 v 15:00 hod.

Meteorologická situace:

Předpověď na noc a středu:

Po zadní straně tlakové níže nad Běloruskem k nám zesílí příliv studeného vzduchu od severu.

Počasí v noci:

Zataženo až oblačno, místy s občasným deštěm nebo přeháňkami, v polohách nad 1300 m srážky sněhové. Nejnižší noční teploty 8 až 4 st.C. Mírný severozápadní vítr 3 až 7 m/s.

Počasí ve středu:

Oblačno až zataženo, místy přeháňky nebo občasný déšť, na horách a na severovýchodě území srážky četnější. V polohách nad 1300 m srážky smíšené nebo sněhové. K večeru v jihozápadní polovině Čech zmenšovaní oblačnosti a ustávání srážek. Nejvyšší denní teploty 8 až 12 st.C, v 1000 m na horách kolem 5 st.C.

Hydrologická situace:

Horní toky zasažených povodí na severu na Liberecku a Ústecku jsou již po ploché kulminaci, přetrvávají na nich dosud rozkolísané stavy v úrovni dosažených SPA. V průběhu dne a večera by zde hladiny měly klesat v souvislosti s ustáváním srážek. Probíhají dotoky ve středních a dolních úsecích toků s vzestupy nebo kolísáním hladin, zejména na Ploučnici a Jizeře, kde je dosažen 3. SPA, a na Cidlině.

Aktuální SPA:

Povodí Labe

3. SPA

Smědá Předlánce

Mrlina Vestec

Labe LG Brod

Řasnice Frýdlant

Jizera Bakov

2. SPA

Lužická Nisa Hrádek

Lužická Nisa Liberec

Cidlina Nový Bydžov

Cidlina Sány

Cidlina Jičín

Kamenice Plavy

Metuje Krčín

Povodí Ohře

3. SPA

Ploučnice Česká Lípa

Ploučnice Stráž pod Ralskem

2. SPA

Mandava Varnsdorf

Mandava Rumburk

Svitávka Zákupy

Ploučnice Benešov nad Ploučnicí

Bílina Trmice

Povodí Moravy

Bez 3. a 2. SPA

Povodí Vltavy

Bez 3. a 2. SPA

Povodí Odry

Bez SPA

Předpokládaný vývoj:

Celkem se na území ČR vyskytuje aktuálně k 15. hod. 7x 3. SPA a 12x 2. SPA a řada 1. SPA. Během včerejška a v noci na dnešek silně zasažené horní úseky toků na Liberecku a Ústecku jsou již po ploché kulminaci (úroveň cca 5-letých vod) a lze zde očekávat během odpoledne a večera pokles hladin v souvislosti s ustáváním srážek. Probíhá dotok na středních a dolních úsecích s dosažením 3. SPA na toku Jizery a Ploučnice a na Cidlině. Meteorologická předpověď na noc a zítřek je příznivá, srážky aktuálně přeházejí k přeháňkám a ustávají.

Podle předběžných zpráv došlo pouze preventivně k evakuaci 28 osob z okolí Višňové, škody většího rozsahu nejsou hlášeny. Pokud se situace nezhorší na zasažených dolních tocích, měla by se tato srážková epizoda obejít bez větších následků.

Jarmila Krebsová, tiskové oddělení MŽP