Ministr Dusík v Kodani: Měli bychom zvýšit úroveň redukčních závazků rozvinutých zemí

Okolo včerejší půlnoci vyjádřil ministr životního prostředí Jan Dusík národní stanovisko k tématu globálního oteplování na kllimatickém summitu OSN v Kodani. Přepis proslovu v angličtině i český překlad najdete v příloze.

Ministr mimo jiné řekl: "Měli bychom zvýšit úroveň redukčních závazků rozvinutých zemí a Česká republika, jako součást evropské rodiny, je připravena tak učinit."

"Jsme si vědomi, že řešení nejsou jednoduchá: potřebujeme změnit naše návyky a přejít na vůči klimatu šetrnější a udržitelnou ekonomiku a sociální rozvoj. Česká republika produkuje stále značně vysoké emise na obyvatele (12,38 t/1 obyv.). Češi si jsou vědomi tohoto historického břímě a jsou připraveni otočit ekonomiku vstříc nízkouhlíkovým technologiím, k využití plného potenciálu obnovitelných zdrojů energie a ke zvýšení energetické účinnosti a energetických úspor."

"Nemůžeme ztrácet čas v nekonečném vyjednávání o malých detailech. Navzdory neschopnosti dosáhnout právně závazné smlouvy na této konferenci, je potřeba nyní pracovat ještě urputněji a finalizovat novou právní dohodu, ne později než v červnu 2010."

"Nová klimatická dohoda neuspokojí možná všechny, ale měla by nás posunout blíže nízkouhlíkové budoucnosti, která není nepřátelská vůči lidstvu a přírodě. Dlužíme to budoucím generacím, které budou hodnotit selhání či úspěch našich snah. Já doufám, že jejich rozsudek nad našimi současnými rozhodnutími čelit změně klimatu bude kladný."

Petra Roubíčková, tisková mluvčí MŽP

Stáhněte si...