Právě vychází nový Zpravodaj MŽP o zelených dotacích budoucnosti

Právě vychází nový Zpravodaj MŽP o zelených dotacích budoucnosti

Nikdy nebylo výhodnější investovat do úspor v bydlení. Důvody „proč“ přináší právě vycházející Zpravodaj MŽP.

Nenechte si uniknout fakta, která změní vaše bydlení - třeba, že až polovinu nákladů na výměnu starého kotle, nádrž na srážkovou vodu nebo solární panely lze získat z právě nastartovaného pokračování Nové zelené úsporám. Nejnovější číslo Zpravodaje se proto především věnuje nové nabídce našeho veleúspěšného dotačního programu, který jsme zatraktivnili a zjednodušili na maximum.

„Snažili jsme se oblíbený dotační titul pro české domácnosti – Nová zelená úsporám - nejen zpestřit, ale především ho postavit tak, aby podporovaná opatření, dnes už je ten jejich rejstřík skutečně široký, mohla být provázaná a dávala tak větší přínos z pohledu ekonomického i přínosu pro životní prostředí. Právě proto jsme zastřešili dotace pro úsporné bydlení pod NZÚ, ze které budou moci majitelé rodinných i bytových domů čerpat finance na opatření, která jim uspoří náklady za energie, ale pomohou jim i s adaptací na probíhající změny klimatu. V praxi to bude fungovat tak, že v rámci jedné žádosti bude moci žadatel zkombinovat různá opatření, od zateplení, přes výměnu kotle, instalaci fotovoltaiky až po pořízení nádrže na dešťovou vodu. Vyřízení dotace se tím výrazně zjednoduší a urychlí,“ vysvětluje v rozhovoru pro Zpravodaj ministr Brabec.

Novými nabídkami chce NZÚ motivovat žadatele k provádění komplexnějších úprav, díky nimž se efekt pro životní prostředí znásobí. Mimo bonusů za kombinaci více opatření nabídneme i bonus 20 tisíc korun za propojení s kotlíkovými dotacemi. Vztahovat se bude na nízkopříjmové domácnosti, které si požádají o výměnu starého neekologického kotle z kotlíkových dotací, které kraje spustí nejpozději na začátku roku 2022, a současně zateplí svůj dům s dotací Nová zelená úsporám. Pro strukturálně postižené regiony Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje poskytneme 10 % zvýhodnění navíc. Podrobněji si o tom přečtete v našem Zpravodaji, v rozhovoru s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem nebo ředitelem SFŽP ČR Petrem Valdmanem.

Ve Zpravodaji vás také upozorníme na poslední možnost výměny zastaralých kotlů za modernější s pomocí dotací, protože od 1. září 2022 nebude provoz kotlů nižší než 3. emisní třídy už možný. A pozveme vás na již 47. ročník filmového festivalu Ekofilm, který letos proběhne v obvyklém formátu, čase i místě – za účasti diváků od 20. do 23. října v Brně.

Tiskové oddělení MŽP
tel.: 267 122 835 nebo 267 122 534
e-mail: tiskove@mzp.cz