Mezinárodní noc pro netopýry bude 10. září u Chýnovské jeskyně

Mezinárodní noc pro netopýry bude 10. září u Chýnovské jeskyně

Populárně-naučnou Mezinárodní noc pro netopýry bude v pátek 10. září 2021 hostit od 19:00 Chýnovská jeskyně na Táborsku. „Účastníci se seznámí s životem, ochranou i s vědeckým výzkumem netopýrů. Přednášející bude již tradičně RNDr. Vladimír Hanzal z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, společně s pracovníky Chýnovské jeskyně. Součástí programu je přednáška o životě těchto jedinečných živočichů, metody výzkumu a monitoringu, soutěž o ceny a především pak ukázky živých netopýrů,“ přibližuje zástupce vedoucího Chýnovské jeskyně František Krejča.

Akce se v Chýnovské jeskyni koná každoročně od roku 2001, letos je to tedy již 21. ročník. Organizátoři názorně vysvětlí vše o netopýrech, žijících nejen na našem území a vyvrátí i různé pověry, které tyto létajícího savce doprovází. Zajímavostí může být sledování netopýrů pomocí hlasových detektorů, ukázky měření a určování jednotlivých druhů. Chýnovská jeskyně je jednou ze čtrnácti zpřístupněných jeskyní provozovaných Správou jeskyní České republiky (SJ ČR). Objevena byla v roce 1863 při práci v lomu. Po nejnutnějších úpravách se ještě na konci 19. století stala první turisticky zpřístupněnou jeskyní na území České republiky. Dodnes jsou zachována původní kamenná schodiště a prohlídka je malou romantickou exkurzí do historie.

Jeskyně vznikla rozšiřováním puklin korozí, přičemž na charakteru chodeb se zároveň podílela i mechanická činnost vod. Chýnovské podzemí vyniká barevností stěn a stropů, kde bílé, žluté a hnědé polohy mramorů střídají tmavé vrstvy amfibolitů. Tyto dvě horniny se podílely i na vzniku pozoruhodných stropních útvarů, nazývaných oka, která jsou typická právě pro Chýnovský kras. Zatím známá délka jeskynního systému, který ještě zdaleka není zcela prozkoumán, je více než 1400 metrů. Po 260 metrů dlouhé turistické trase sestoupí návštěvníci do hloubky 51 metrů pod povrch, až na hladinu podzemního toku.

U vstupu do jeskyně se v současnosti staví nové návštěvnické centrum, které bude veřejnosti k dispozici již v příští sezoně. Návštěvníkům by kromě potřebného zázemí mělo nabídnout i ucelenou expozici o Chýnovském krasu, včetně unikátní virtuální prohlídky trvale zatopených prostor. Chýnovská netopýří noc je součástí akcí, kterými si tuzemské zpřístupněné jeskyně připomínají letošní Mezinárodní rok jeskyní a krasu 2021 - International Year of Caves and Karst (IYCK). Správa jeskyní ČR do něj vstupuje s mottem „Pečujeme o jeskyně, abyste je mohli poznávat, porozumět jim a společně s námi chránit“ . Předchozí Noc pro netopýry se konala u jesenické Jeskyně Na Špičáku 20. srpna, při příležitosti IYCK připravuje SJ ČR i další akce. „Kromě úspěšně završené série koncertů houslisty Jaroslava Svěceného Krasové hudební léto 2021 jsou to například výstavy o ochraně krasového podzemí ve vstupních budovách jeskyní Punkevních a Bozkovských dolomitových. Odborná konference o ochraně podzemí bude v Blansku 17. a 18. září,“ uvádí ředitel SJ ČR Lubomír Přibyl. Ve Zbrašovských aragonitových jeskyních v Teplicích nad Bečvou je od 30. června výstava objektů Libora Sošťáka „Můj rezavý svět“.

Více o sérii netopýřích nocí je na www.netopyrinoc.cz. O Chýnovské jeskyni pak na jejím oficiálním webu chynovska.caves.cz a na facebooku fb.com/chynovskajeskyne. Vlastní oficiální prezentace na facebooku, označené logem, má i ostatních 13 zpřístupněných jeskyní, instagram SJ ČR je instagram.com/jeskynecr.

Tiskové oddělení MŽP
tel.: 267 122 835 nebo 267 122 534
e-mail: tiskove@mzp.cz