Uhelná komise schválila předsedy pracovních skupin a zadala první úkoly

Uhelná komise schválila předsedy pracovních skupin a zadala první úkoly

Předsedy tří pracovních skupin schválila na svém druhém jednání uhelná komise. Pracovní skupiny, kam každý člen uhelné komise nominuje své zástupce, se zaměří na harmonogram útlumu uhlí v kontextu energetického mixu, parametry útlumu i související legislativu a rovněž na identifikaci sociálně-ekonomických dopadů. Ve všech oblastech je přitom klíčová dohoda už v rámci pracovních skupin. Vyvážené složení, včetně předsedů pracovních skupin, je předpokladem rozhodnutí, v němž se vezmou v potaz všechny souvislosti. Uhelná komise také podrobně debatovala náplň činnosti a zaměření.

Předsedy pracovní skupiny pro harmonogram útlumu využívání uhlí v kontextu energetického mixu se stali René Neděla z MPO a Pavel Zámyslický z MŽP. Skupinu, která bude řešit parametry útlumu využívání uhlí a související legislativu, povede Daniel Beneš ze Svazu průmyslu a dopravy ČR a Jan Rovenský z Greenpeace. Identifikací sociálních a ekonomických dopadů se bude zabývat třetí pracovní skupina v čele s Davidem Koppitzem z MMR a Janou Mračkovou Vildumetzovou z Asociace krajů ČR.

„Do konce tohoto týdne (6. října) instituce zastoupené v uhelné komisi nominují členy všech tří pracovních skupin. A do dalšího jednání, které se plánuje na konec listopadu, se jednotlivé pracovní skupiny sejdou a začnou řešit jednotlivé úkoly,“ říká vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a předseda uhelné komise Karel Havlíček a dodává: „Debatovalo se také o možné interakci s německou uhelnou komisí, jejíž členové se chtějí s těmi našimi setkat. Jednání by se mohlo uskutečnit na konci tohoto roku.“ Německá uhelná komise zhruba před rokem doporučila, aby Německo s uhlím skončilo nejpozději v roce 2038.

„Uhelná komise se také podrobně zabývala materiály a studiemi, které jsou v současné době k energetice a ochraně klimatu v České republice k dispozici. Shodli jsme se v tom, že se na jednání uhelné komise budou primárně využívat materiály jednotlivých rezortů. Případné studie nad rámec existujících dokumentů bude vždy nutné schválit z úrovně obou předsedů uhelné komise. V rámci pracovních skupin se bude v následujících týdnech diskutovat, které studie bude případně potřeba doplnit nebo aktualizovat,“ říká ministr životního prostředí a předseda uhelné komise Richard Brabec.

Zazněla také informace o vývoji plánovaného evropského Just Transition Fund, který by měl sloužit pro plnění jednotlivých klimatických závazků. A to v souvislosti s doporučením Evropské komise k uhlíkové neutralitě. Danou věcí se bude uhelná komise dále zabývat.

Kontakt pro média:
Tiskové oddělení MŽP
Tel.: 267 122 534, 267 122 835
E-mail: tiskove@mzp.cz