Reakce na páteční reportáž televize Nova k návrhu na úpravy zákona na ochranu zvířat proti týrání

Reakce na páteční reportáž televize Nova k návrhu na úpravy zákona na ochranu zvířat proti týrání

Páteční reportáž televize Nova byla zcela nepřesná v některých bodech, které vyvolaly tvrdou reakci některých majitelů cirkusů vůči ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi. Uvádíme proto, co a jak přesně ministr Brabec řekl, a uvádíme zkratkovitou zprávu televize Nova na pravou míru.

V první řadě ministr životního prostředí neřekl, že cirkusy obchodují se zvířaty a mají je na byznys. Toto redaktorce Janochové sdělil pouze v souvislosti s mazlícími koutky, kde tomu tak opravdu je, a jejichž majitelé se zvířaty čile obchodují, množí je a v posledních letech jsme zaznamenali nejeden případ týrání. Proti těmto praktikám míří návrh novely zákona na ochranu zvířat proti týrání formou pozměňovacího návrhu poslance Babiše, a dále poslance Schillera a poslankyně Fialové, který ve středu projednají parlamentní výbory pro životní prostředí a zemědělství. Návrh zakazuje rozmnožování velkých šelem a lidoopů v České republice od účinnosti zákona a dále zakazuje dovoz šelem a lidoopů do ČR.

Toto opatření by mělo vést ke snížení motivace odchovávat velké šelmy a další vybrané druhy pro obchodní účely (za účelem zisku) a je reakcí na zjištěné případy množení velkých šelem právě pouze za účelem jejich komerčního využití. Zákaz má rovněž zabránit nekontrolovanému množení jedinců v příloze uvedených druhů, které mají většinou neznámý původ a ohrožují v případě reintrodukce biodiverzitu daného druhu. Zároveň pozměňovací návrh zakazuje dovoz těchto druhů zvířat do ČR s výjimkou účelu chovu v zoologických zahradách. Toto opatření zamezí případné náhražce poptávky dovozem těchto druhů ze zahraničí.

K cirkusům se vztahuje další úprava zmiňovaného zákona, která je rovněž součástí uvedených pozměňovacích návrhů a to zákaz drezury nově narozených mláďat všech volně žijících druhů, výjimka by platila pro zoologické zahrady s licencí a sokolníky. Cílem opatření je postupné omezení chovu volně žijících zvířat k vystupování a jejich vystavování v podmínkách, které nerespektují jejich biologické a ekologické potřeby. Navrhované zpřísnění je v souladu s aktuálními trendy v ochraně ohrožených druhů volně žijících zvířat, které jsou chovány v zajetí a má podporu z řad odborníků a veterinářů.

Důrazně se tedy ohrazujeme proti vyznění reportáže televize Nova, kde při jejím zpracování došlo k chybě, ministrova slova byla vytržena z kontextu a celá reportáž tak mohla být pochopena jinak, než jak se ministr životního prostředí vyjádřil.

Tiskové oddělení MŽP
tel.: 267 122 835 nebo 267 122 534
e-mail: tiskove@mzp.cz