Ministerstvo životního prostředí zpřísní opatření k dovozu nosorožčích rohů

Ministerstvo životního prostředí zpřísní opatření k dovozu nosorožčích rohů

MŽP tak reaguje tak na pokračující pytláctví nosorožců a nelegální obchod s nosorožčími rohy, který významně zasáhl i Českou republiku. Nová přísnější pravidla spouštíme 22. září v souvislosti s připomínkou Světového dne nosorožců.

Lovecké trofeje z nosorožčích rohů se často stávají předmětem nelegálního obchodu s rohovinou, například na výrobu medikamentů. Ministerstvo životního prostředí proto začne přísněji posuzovat jednotlivé žádosti o povolení k dovozu nosorožčích rohů jako loveckých trofejí podle Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy (CITES).

V případech, kdy bude v nových správních řízeních povolení k dovozu jako součásti lovecké trofeje vydáno, bude tento dovezený roh muset být nezaměnitelně označen mikročipem v zemi, ze které se bude vyvážet. To je novou podmínkou ČR pro dovoz nosorožčích rohů. Navíc se očipovaný roh stane předmětem následných kontrol (cca do 3–6 měsíců) ze strany příslušných orgánů CITES.

Nosorožčí „lék“ na rakovinu

MŽP zaznamenalo od roku 2011 celou řada případů nelegálního obchodu s nosorožčími rohy, které obvykle souvisely s aktivitami vietnamské komunity. Většina z těchto rohů pocházela z loveckých trofejí nosorožců dovezených z Jihoafrické republiky (JAR). Proto byl v roce 2014 dovoz nosorožčí rohoviny až do odvolání pozastaven. V posledních měsících ale začal růst zájem o dovoz loveckých trofejí z nosorožců, a to i z jiných afrických zemí, například Namibie.

Kritická situace kvůli pytláctví bohužel přetrvává i přes celou řadu opatření zavedených ve státech zasažených nelegálním obchodem s nosorožčími rohy. Nelegální lov nosorožců eskaluje až v posledním desetiletí, ještě v roce 2006 bylo v JAR evidováno jen 60 upytlačených nosorožců, oproti 1349 kusů v roce 2015, v roce 2017 to bylo 1124 kusů.

Nosorožčí rohovina se využívá v tradiční asijské medicíně. Spolu s větší poptávkou roste dramaticky i cena na černém trhu, která se v současné době pohybuje v rozmezí 20 000 - 30 000 USD/kg. Za rostoucí zájem zákazníků z asijských zemí může především rozšířená, ale vědecky nepodložená informace, že roh nosorožce může vyléčit rakovinu.

Zveme Pražany na film Poslední svého druhu

Světový den nosorožců si Ministerstvo životního prostředí připomene v Kině Pilotů ve čtvrtek 26. září od 17:30 veřejným promítáním filmu Poslední svého druhu (The Last Animals). Snímek natočila bývalá americká válečná reportérka Kate Brooks, díky její práci můžete nahlédnout pod roušku mnohdy nelítostného boje s pytláky slonů a nosorožců a s tím spojeného mezinárodního nelegálního obchodu se slonovinou a nosorožčími rohy.

A na druhou stranu se ve filmu seznámíte i s ochranářskými aktivitami k záchraně severních bílých nosorožců, nejohroženějších savců současnosti. Film byl částečně natáčen v České republice za podpory kontrolních orgánů CITES (ČIŽP, Celní správa ČR) a ZOO Dvůr Králové. Vstup je zdarma.

Kontakt pro média:
Tiskové oddělení MŽP
Tel.: 267 122 534, 267 122 835
E-mail: tiskove@mzp.cz