Pravě vychází třetí číslo Zpravodaje MŽP

Pravě vychází třetí číslo Zpravodaje MŽP

Tentokrát jsme zaostřili na #dostbyloplastu, zdraví devastující podvody s filtry pevných částic a na černý obchod s tygry pro silné žaludky.

Jednorázové plasty ohrožují životní prostředí po celém světě, a aby tomu tak nebylo, změna musí nastat přímo v našich hlavách, upozorňuje ministr Brabec v článku věnovaném aktuálnímu stavu iniciativy #dostbyloplastu v České republice.  A dodává: "Naše inciativa #dostbyloplastu láká pořád větší množství firem, a to i těch nadnárodních a velkých, které se do ní zapojují. Nedávno jsem podepsal dalších 6 dobrovolných dohod, takže aktuální počet firem, které závazně přislíbily, že budou omezovat používání jednorázových plastů a jednorázového nádobí, se vyšplhal na 13, což už znamená ovlivnění spotřeby u stovek tisíc zákazníků."

Nadšenci z Dudes & Barbies oživují staré prostory, vdechují jim nový život a zároveň ukazují, že se dá vytvářet méně odpadu a měnit jeho složení.

Pražská náplavka s pravidelnými farmářskými trhy zaměřená na snižování množství používaných plastů a vytváření odpadu v rámci kampaně Ministerstva životního prostředí #dostbyloplastu předčila očekávání. V sobotu 22. září se přímo pod rukama dobrovolníků a pracovníků z MŽP rozebraly "věčné" kelímky na kávu rychlostí blesku a lidé také odpovídali na anketu o svém postoji k jednorázovým plastům.

Zvyšující se poptávka v asijských zemích způsobila rozvoj nelegálního obchodu s tygřími produkty. Úspěšný zásah proti tomuto obchodu a odhalení nedostatků v chovu zvláště chráněných zvířat, zejména tygrů a dalších kočkovitých šelem, se podařily odborníkům z České inspekce životního prostředí ve spolupráci s Policí ČR a celníky.  Vypráví o tom zooložka a vedoucí oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES ČIŽP Pavla Říhová. 

Masarykova univerzita v Brně provedla výzkum veřejného mínění o postojích Čechů k životnímu prostředí, jehož nejzajímavější části najdete také v našem Zpravodaji. Co z něj plyne? Mimo jiné to, že Češi mají rádi přírodu, ale o její ochranu byl se měl především finančně starat stát, při ochraně životního prostředí vítají zákazy a princip "znečišťovatel platí".

V našich aktualitách se dočtete mj. o tom, že se povinné revize kotlů na tuhá paliva odkládají na rok 2019 a dále mají už 3 letou periodicitu, že rezort životního prostředí přispívá obcím a městům na obměnu veřejného osvětlení za ekologičtější variantu a o další strategii ČR pro boj se suchem. 

Celé nové číslo Zpravodaje MŽP můžete hned prolistovat ZDE.

Kontakt pro média:
Tiskové oddělení MŽP
Tel.: 267 122 944 nebo 267 122 534
E-mail: tiskove@mzp.cz