Mezinárodní kongres Smart cities v Taipei posunul realizaci technologií pro „chytrá města“ o kus dál

Mezinárodní kongres Smart cities v Taipei posunul realizaci technologií pro „chytrá města“ o kus dál

Po čtyři dny 26. - 30. března 2018 hostilo hlavní taiwanské město Taipei mezinárodní konferenci spojenou s výstavou inovativních technologií pod názvem „Smart City Mayors Summit a Expo 2018“.

Cílem tohoto již 5. setkání více než 120 starostů, guvernérů a dalších vedoucích představitelů městských samospráv byla výměna zkušeností na téma zavádění konceptu chytrých měst a regionů. Na závěr setkání byl odsouhlasen vznik světové komunikační platformy GO SMART, jejímiž členy se staly i některé české regiony, které se summitu zúčastnily.

Na pozvání taiwanské strany byly účastníky kongresu delegace Jihočeského kraje, Libereckého kraje, Kraje Vysočina a tradičně i zástupci města Písek. Jde o místa, která aktivně zavádějí koncept udržitelného rozvoje prostřednictvím aktivity Smart City/Smart region. V jihočeské delegaci byl i poradce ministra životního prostředí Petr Kalaš.

Díky podpisu memoranda o spolupráci mezi jihočeským dopravcem ČSAD Autobusy České Budějovice, společností E.ON, asijským průmyslovým gigantem Tatung a městem Písek by měl v příštím roce na autobusovém nádraží v Písku vyrůst ukázkový „chytrý dům“ a významně přispět ke zvýšení komfortu cestování obyvatel i návštěvníků. Provoz bude navíc energeticky úsporný a šetrný k životnímu prostředí. Půjde tak o další praktický důkaz, že hlavním smyslem konceptu Smart Cities, neboli „chytrých měst“, je zlepšování života jejich obyvatel. V případě úspěšné realizace tohoto pilotního projektu je možné v budoucnu počítat s dalším rozšířením spolupráce.

„Hlavní náplní nově vzniklé komunikační platformy GO SMART bude zvyšování životní úrovně obyvatel měst a rozvoj inovací vedoucích zejména k finančním úsporám a udržitelnému rozvoji s ohledem na ochranu životního prostředí. Členství v ní je vysoce prestižní záležitostí. První výsledky jejích aktivit budou prezentovány už v listopadu tohoto roku na světovém kongresu Expo v Barceloně,“ říká Petr Kalaš.

Kontakt pro více informací:
Tiskové oddělení MŽP
Tel.: 267 122 944 nebo 267 122 534
E-mail: tiskove@mzp.cz