Asociace strážců přírody si 31. července připomíná Světový den strážců přírody

Asociace strážců přírody si 31. července  připomíná Světový den strážců přírody

Na pondělí 31. července 2017 připadá Světový den strážců přírody, který se letos dočkal svého 10. výročí od vyhlášení. Mezinárodní asociace strážců přírody vznikla 31. 7. 1992 a k 15. výročí jejího vzniku byl v roce 2007 31. červenec vyhlášen za Světový den strážců přírody. Již tuto sobotu se můžete na Panské skále u Práchně setkat s profesionálními strážci z Národního parku České Švýcarsko a také s dobrovolnými strážci přírody ze sousedních chráněných krajinných oblastí jako jsou CHKO Jizerské hory, Labské pískovce, České středohoří.

Tento den slouží k připomenutí strážců zabitých či vážně zraněných při výkonu jejich služby. Měl by také veřejnost seznámit s klíčovou rolí strážců přírody, kteří při ochraně světového přírodního a kulturního bohatství mnohdy nasazují své životy. Památku a poslání strážců oslavují všechny členské asociace sdružené do Mezinárodní asociace strážců(1).

Pozůstalé strážců, kteří zahynuli při plnění svého poslání, podporuje nadace „Tenká zelená linie“ (2). Život ohrožující podobu má ochrana přírody stále ještě v rozvojových zemích převážně Afriky a Asie, kdy strážci v terénu stojí při ochraně slonů či tygrů přímo mezi zvířaty a pytláky, kteří neváhají střílet, a jedná se mnohdy o skutečnou válku o přírodu. Strážci brání také ilegálním těžařům dřeva a surovin a to často i na územích, kde zuří ozbrojené konflikty. Rovněž tyto střety mohou končit tragicky.

Často strážci ztratí své životy během přesunů v terénu, například pádu helikoptéry, při dopravních nehodách, kvůli náročným podmínkám, ale také při střetu se samotnými zvířaty, která chrání. Mezinárodní asociace strážců proto každý rok na Světový den strážců vydává jakousi „Tabuli cti“(3)se jmény strážců přírody, kteří zahynuli za posledních 12 měsíců. Každoročně se na ní objeví přibližně stovka nahlášených a ověřených úmrtí strážců z celého světa.

Během Světového dne strážců probíhají osvětové akce pro veřejnost pořádané sdruženími strážců členských států, ale i jednotlivci. V České republice se například bude konat v sobotu 29. 7. od 10 do 15 hodin tradiční akce na Panské skále u Práchně na území CHKO České středohoří. Lidé se tam potkají s profesionálními strážci z Národního parku České Švýcarsko a také s dobrovolnými strážci přírody ze sousedních chráněných krajinných oblastí jako jsou CHKO Jizerské hory, Labské pískovce, České středohoří. Kromě ukázek z reálné práce strážců přírody jsou připravené drobné soutěže pro děti a seznámíte se s mnoha druhy zvířat i rostlin.

Poznámky:

(1) International Ranger Federation – IRF zde.

(2) The Thin Green Line Foundation zde.

(3) Roll of Honour zde.

Kontakt pro více informací:
Tiskové oddělení MŽP
Tel.: 267 122 944 nebo 267 122 534
E-mail: tiskove@mzp.cz