Sběr dešťové vody nebo bylinky přímo do školní jídelny dovedly 49 školních Ekotýmů k mezinárodnímu titulu Ekoškola

Sběr dešťové vody nebo bylinky přímo do školní jídelny dovedly 49 školních Ekotýmů k mezinárodnímu titulu Ekoškola

Ve čtvrtek 22. června si v Senátu PČR převzalo 49 školních Ekotýmů z celé České republiky mezinárodní titul Ekoškola, a to z rukou Richarda Brabce, ministra životního prostředí, Jaromíra Jermáře, místopředsedy Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice, Lukáše Běhunčíka, zástupce společnosti IKEA Česká republika, a Petra Daniše, ředitele vzdělávacího centra TEREZA.

Titul Ekoškola získalo tento čtvrtek v prostorách Senátu PČR 15 mateřských, 30 základních a 4 střední školy. Ekoškola je mezinárodní vzdělávací program, který pomáhá žákům a učitelům vytvořit ze školy příjemnější, demokratičtější a k přírodě bližší místo k životu. Žáci se učí o environmentálních tématech a zároveň sami usilují o minimalizaci odpadů, úspory energie či vody a zlepšují prostředí své školy i jejího okolí.

Pomocí metodiky 7 kroků zakládají žáci celoškolní ekotým, analyzují současnou situaci na škole v 9 tématech (voda, energie, odpady, prostředí, šetrný spotřebitel, doprava, klimatické změny, biodiverzita a jídlo) a navrhují zlepšení, které se snaží posléze naplnit. Součástí je i propojení s místní komunitou a informování veřejnosti. Řadě Ekotýmů se podařilo své škole ušetřit i statisíce korun.

Třeba žáci a žákyně ze základní školy v Bohosudově jsou již hodně daleko, mají vyřešeno splachování záchodů vodou ze studny, zavedli solární panely na získání tepelné energie a nyní se rozhodli snížit počet odpadů. Zároveň se pustili do dlouhodobé kampaně, která má nejen spolužáky, ale všechny zaměstnance školy, vybídnout k tomu, aby si jídlo a pití nosili v nádobách, které nejsou na jedno použití. A za to získali letos titul Ekoškola.

„ Ekoškoly jsou opravdu výjimečným vzdělávacím programem v českých školách, který má u nás více jak desetiletou tradici, propracovanou strukturu, koordinaci a skvělou pověst. MŽP jej proto dlouhodobě sleduje a podporuje i finančně, naposledy vloni 2 miliony korun. Považujeme ho za jeden z nejpropracovanějších a nejprofesionálněji zajištěných dlouhodobých projektů environmentální výchovy, vzdělávání a osvěty, který na školách spojuje environmentálně šetrný provoz a ekovýchovu. S nadsázkou si za MŽP lze jen přát, aby měl program Ekoškola i nadále tak skvělou reprodukční schopnost,“ chválí program ministr Brabec.

Ekoškola v kostce:

· TEREZA, vzdělávací centrum z.ú. je národní koordinátorkou programu Ekoškola v ČR

· 64 zemí na 6 kontinentech

· 16 000 000 zapojených žáků po celém světě

· 410 zapojených českých škol a školek

· 70 000 žáků v českých školách

· 12 let programu Ekoškola v ČR

Program Ekoškola podporuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstvo životního prostředí a Magistrát hlavního města Prahy. Generálním partnerem je společnost IKEA.

TEREZA, vzdělávací centrum z. ú. usiluje o to, aby se děti učily o přírodě a skutečném světě vlastním prožitkem, bádáním a poznáváním. Aby se učily nalézat řešení problémů a provádět kroky k jejich zlepšení.

Více zde.

Kontakt pro více informací:
Tiskové oddělení MŽP
Tel.: 267 122 944 nebo 267 122 534
E-mail: tiskove@mzp.cz