52 000x obkroužila Zemi. První evropská meteorologická polární družice Met-OP A slaví 10 let v kosmu

52 000x obkroužila Zemi. První evropská meteorologická polární družice Met-OP A slaví 10 let v kosmu

Meteorologická družice MetOP-A, jedna ze tří polárních obíhajících družic vyvinutých Evropskou kosmickou agenturou (ESA) oslavila 19. října 2016 desáté výročí úspěšné mise na oběžné dráze Země. Družici provozují členské státy mezinárodní organizace EUMETSAT [1] ve spolupráci s americkou organizací NOAA (Národní úřad pro oceán a atmosféru) a umožňuje s velkou přesností předpovídat počasí až na 5 dní dopředu. V roce 2012 zachytila např. hurikán Sandy před tím, než zasáhl východní americké pobřeží.

Družice METOP-A je první evropskou meteorologickou družicí na polární dráze, která je využívána pro předpovědi počasí. Za svůj pobyt na oběžné dráze oběhla Zemi více než 52 000krát, doručila více než 100 terabytů dat, která vypovídají o změnách počasí a klimatu v časovém intervalu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Úspěšně pomáhá předpovídat počasí s velkou přesností, chránit životy a majetek lidí na Zemi. Např. v r. 2012 zachytila na snímcích hurikán Sandy ještě před tím, než zasáhl východní americké pobřeží. Hlavním meteorologickým přístrojem družic Metop je skenující radiometr, označovaný AVHRR (Advanced Very High Resolution Radiometer), tj. stejný přístroj, jaký mají na palubě americké družice Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA).

Globální ekonomika se čím dál více stává závislou a ovlivňovanou náhlými změnami počasí a předpovědní služba se stala nezbytnou pro mnohá odvětví, např. životní prostředí, dopravu, zemědělství, energetiku, ale i stavitelství, kterým napomáhá při efektivním plánování a využívání zdrojů. Včasné varování prostřednictvím národní meteorologické služby, v České republice reprezentované Českým hydrometeorologickým ústavem, napomáhá zachraňovat lidské životy a chránit majetek před přírodními katastrofami, jakými jsou povodně, požáry, vichřice nebo i znečištění vzduchu.

Pro MŽP jsou data z EUMETSAT významná s ohledem na jejich přínos v meteorologii, hydrologii, klimatologii a souvisejících oborech činnosti. Data zpracovává ČHMÚ, který je poskytuje v běžném denním životě pro občany ČR primárně prostřednictvím denních předpovědních zpráv o počasí.

Družici MetOp-A doplnila v září 2012 její párová družice MetOp-B, která byla vynesena na oběžnou dráhu, aby spolu se svojí předchůdkyní poskytovaly data v páru. V praxi to znamená, že oba satelity obíhají na stejné dráze s mírným zpožděním (49 minut) od sebe tak, aby ještě lépe dokumentovaly rychle se vyvíjející změny v atmosféře. Start třetí sesterské družice MetOp-C je plánován v roce 2018.

Družice MetOp první generace budou v budoucnu nahrazeny družicemi druhé generace, označovanými jako EPS-SG. Nástup druhé generace družic MetOp, s ohledem na životnost družic první generace, se plánuje po roce 2020.

Doplňující informace, k družicím MetOP najdete na oficiálních webových stránkách EUMETSAT nebo v českém jazyce na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu.

Poznámky:

[1] European Organisation for the Exploitation of Meteorological Satellites – Evropská organizace pro výzkum meteorologickými družicemi. Má 30 členských států, včetně ČR. Ta se stala členem EUMETSAT 14. dubna 2010 (více informací k EUMETSAT).

Kontakt pro média:
Jana Taušová
zástupkyně tiskové mluvčí MŽP
Tel.: +420 739 242 379
E-mail: tiskove@mzp.cz