EKOFILM připluje do brněnských kin na vodní vlně

EKOFILM připluje do brněnských kin na vodní vlně

Voda a sucho. Takové je téma letošního 42. ročníku festivalu ekologických filmů EKOFILM, který pořádá Ministerstvo životního prostředí České republiky. Festival se koná v termínu 13.–15. října v Brně. Jako ústřední festivalový motiv si organizátoři festivalu vybrali žlutou gumovou kachničku.

„EKOFILM není festival pro úzkou skupinu lidí se zájmem o ekologii. Téma vody a sucha se dotýká úplně všech, protože kde není voda, tam není život. Proto jsme si pro letošní ročník zvolili kachničku jako maskota. Kachnička má ráda vodu, nejlépe je jí v plné vaně. A naše hlavní sdělení zní: Nebuď kachna! Chceme, aby lidé přemýšleli o tom, kolik vody denně spotřebují a jaké mají možnosti třeba ve využívání dešťové vody,“ představil vizuální motiv Jan Šmikmátor, tiskový mluvčí EKOFILMu. K lepšímu hospodaření s vodou vyzývá i festivalová znělka, která odlehčující formou nabádá ke společnému používání sprchy.

Festival zahájí Dan Bárta & Illustratosphere

Slavnostní zahájení festivalu je na programu v předvečer prvního dne, tedy ve středu 12. října od 19 hodin na náměstí Svobody. Zahájí ho koncert zpěváka Dana Bárty a jeho kapely Illustratosphere. Dan Bárta je letos také členem poroty. „Jsem zvědav, na co teď filmaři kladou důraz. Často jsou to samé apokalyptické emoce a naivity a Gaia a tak a já se přiznávám, že jsem mnohem méně aktivisticky založen, než se na umělce sluší, jakkoliv umím být přírodou opravdu fascinován. Mě vždycky zajímala ekologie jako věda, vzájemný vztah organismu a prostředí, zkrátka informace, ideologie dost filtruju, takže jak říkám, jsem zvědav,“ říká Bárta.

Soutěž: 1168 přihlášených filmů

EKOFILM je především filmovým festivalem s více než čtyřicetiletou historií. Letos se do soutěže přihlásilo neuvěřitelných 1168 filmů z celého světa. Výběrová komise z nich vybrala 40 snímků. Soutěžní část festivalu je rozdělena do tří sekcí – na stav životního prostředí se zaměřují filmy v sekci ENVIRO, sekce HERITAGE má na programu snímky zabývající se kulturním dědictvím a činností člověka. Třetí sekci tvoří krátké envirofilmy, které se budou promítat v blocích. Soutěžní filmy zhodnotil člen výběrové komise Petr Koubek: „Nejvíc mě zaujaly filmy, které ukazují, jak se vyrovnáváme s naší minulostí a jak ovlivňuje naši přítomnost. Tvůrci se k tomuhle tématu stavěli hodně odlišně. Třeba dokument Last Exit Alexandrplatz zkoumá rekonstrukci náměstí, které je pro Berlín dodnes symbolem rozdělení východního a západního Německa. Z podobného důvodu mě bavili Zelení Mušketýři: Dokument o počátcích hnutí zelených v Litvě pod sovětskou nadvládou. Úplně jiným a hodně osobním úhlem pohledu se na vyrovnání s minulostí dívá italský film Habitat. Režisér velmi intimně pozoruje, jak ničivé zemětřesení zasáhlo jeho přátele i jeho samotného. Určitě bych doporučil i pásmo krátkých filmů, které je neuvěřitelně pestré. Od krátkých reportáží, které dokumentují nějaký originální nápad (třeba batoh čistící vodu), až po pohádky a komedie, které jsou schopné enviromentální témata nahlédnout naprosto nečekaně. Tak třeba: Farmář sázející cigarety, chlapec kamarádící se s dešťovým mrakem nebo válka hmyzích stíhačů s vodním obrem. Filmové bizarnosti se dělily na dva druhy – na očekávatelné a naprosto nečekané. K těm očekávatelným patří nesoudní amatéři. Těm se dá těžko vyhnout, takže pak vidíte třeba něčí zahradní slavnost včetně krmení psa v jednom zpomaleném záběru nebo upírská dramata natočená jen pomocí rtěnky a mobilního telefonu. K těm nečekaným pak patří třeba reklamy na arabská letoviska, instruktážní videa asijských cestovek a klipy indických hip-hoperů.“

Nesoutěžní filmy: nádhera i katastrofy

Vedle soutěžních filmů nabídne festival bohatý program pro školy a laickou veřejnost. Mezi nesoutěžními filmy jsou letos například Nebe a led oskarového režiséra Luca Jacqueta (Putování tučňáků), zářijová hollywoodská novinka Deepwater Horizon: Moře v plamenech o ekologické katastrofě v Mexickém zálivu v roce 2010 nebo postapokalyptická sci-fi Šílený Max: Zběsilá cesta. Po vybraných filmech budou následovat besedy. Stejně jako v loňském roce se i letos Ekofilm bude konat v Brně, tentokrát na čtyřech místech v centru města. Festivalová kina budou v Sále Břetislava Bakaly na Žerotínově náměstí a v budově Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Joštově ulici. Většina doprovodného programu se odehraje ve vzdělávacím centru Otevřená zahrada spolupořádající Nadace Partnerství v Údolní ulici. Čtvrtým festivalovým místem, určeným pro nejširší veřejnost, bude náměstí Svobody. Na něm bude stát areál EKOEXPO s Ekostanem, který pojme až 200 lidí. Budou se zde konat workshopy, promítání krátkých filmů, budou zde prezentace inovativních ekofirem a koncerty. Podrobný program najdou zájemci na webu www.ekofilm.cz, aktuální informace mohou sledovat také na facebookové stránce EKOFILM.

Doprovodný program

Obzvláště bohatý je letos doprovodný program, ve kterém si najdou své jak odborníci, tak i laikové. Mezi pozvanými osobnostmi jsou letos například profesor Bedřich Moldan a podnikatel Daniel Pitek, oba letošní laureáti prestižní Ceny Josefa Vavrouška, kterou uděluje Nadace Partnerství. Proč není dnes kvalita životního prostředí výraznějším politickým tématem? Proč chybí osobnosti formátu Josefa Vavrouška na politické scéně? Ztrácí česká veřejnost vztah k životnímu prostředí? Je viditelná změna klimatu a jak se k ní staví svět? Jak se dotýká našeho každodenního života? Vysychá naše krajina? A co se s tím dá dělat?Návštěvníci se to dozví z diskuze, kterou s oběma laureáty povede prezident festivalu Ladislav Miko. Beseda se koná 13. října od 15:30 v Otevřené zahradě. Tři pohledy na sucho nabídne debata na Fakultě sociálních studií s názvem Když krajem kráčí sucho. Hosty jsou doc. Jan Pokorný, ředitel ENKI s tématem vegetace a sucho v krajině; prof. Miroslav Dumbrovský, z Ústavu vodního hospodářství krajiny, Fakulta stavební VUT Brno a Ing. Jaroslav Záhora, půdní mikrobiolog z Mendelovy univerzity. V sobotu bude festivalovou atrakcí procházka a ochutnávka s názvem Jedlé plevele Brna, kterou povede Ivana Paukertová. Ta se vedle odborných činností věnuje také popularizaci jedlých rostlin, které můžeme běžně najít v naší přírodě i městech. Vycházka bude zakončena ochutnávkou různých jedlých plevelů a pokrmů z nich připravených. Sraz je v sobotu 15. října ve 14:00 hodin v atriu Fakulty sociálních studií.

Vstup zdarma, ale s akreditací

Vstup na festivalové projekce i doprovodný program je pro návštěvníky zdarma. Jen je potřeba se akreditovat na www.ekofilm.cz, kde také najdete všechny potřebné informace o programu. „Díky akreditaci získávají návštěvníci možnost přidávat si do svého osobního programu ty filmy a doprovodné akce, o které mají zájem. Přes webový portál si také rezervují vstupenky na jednotlivé projekce. Návštěvník uvede, kolik vstupenek na které promítání chce a systém vygeneruje jednoduchý kód, kterým se návštěvníci prokazují u vstupu do sálu,“ vysvětlil fungování akreditací tiskový mluvčí EKOFILMu Jan Šmikmátor.

Nová cena pro vítěze

EKOFILM bude mít od letošního ročníku novou trofej pro vítěze soutěžní sekce. Cenu v podobě skleněných přesýpacích hodin navrhla studentka Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Michaela Doležalová. „Hlavní tvar je naplněný pískem a funguje jako přesyěpací hodiny. Je zároveň obalem na plaketu, na které bude uvedeno jméno vítěze a která se sroluje a vsune dovnitř,“ uvedla Doležalová.

Systém této trofeje je velmi dobře funkční i pro další ročníky. Tvar se vyplní sypkyěm nebo tekutyěm materiálem podle daného tématu. Snadno se tak stane ikonou festivanu EKOFILM.

Festivalové informační kanály:

Web: www.ekofilm.cz

Facebook: https://www.facebook.com/ekofilm

Instagram: https://www.instagram.com/ekofilm/

Kontakty pro média:
Honza Šmikmátor
tiskový mluvčí EKOFILMu
Tel.:+420 608 265 376
E-mail: press@ekofilm.cz