Tradice se mají ctít – EKOFILM do Ostravy patří

Mezinárodní filmový festival EKOFILM má renomé projektu evropského významu. Po patnácti letech se vrací zpět do Ostravy, kde se konal od roku 1974 dlouhých třiadvacet let. A tradice se mají přece ctít! Základnou festivalu se v letošním roce stává unikátní multifunkční aula Gong v Dolní oblasti Vítkovice. Její industriální siluety vytvoří na začátku prosince (od 6. do 9. prosince) originální kulisu filmovému umění. V Dolní oblasti Vítkovice se EKOFILM nekoná náhodou. Ústřední téma letošního festivalového ročníku zní: REUSE a RECYKLACE. Právě Dolní oblast Vítkovice znovu našla svou ztracenou krásu i užitečnost a opět začala sloužit lidem.

„Jsem přesvědčena, že EKOFILM bude pestrý, i když ho děláme ve ztížených podmínkách a za poloviční rozpočet oproti našim předchůdcům z Českého Krumlova. Doprovodný program i filmové projekce jsou připraveny pro rodiny s dětmi, studenty, žáky základních škol i mateřinek. Sázíme také na originalitu letošního ročníku, například výtvarnice Ivana Nesétová vytvořila v rámci ústředního tématu letošního ročníku reuse a recyklace nádherné šperky z recyklovatelných materiálů zasazených do polodrahokamů. Prozradím jen, že tyto šperky využijeme jako upomínku pro naše vzácné hosty,“ řekla na tiskové konferenci 26. listopadu v Ostravě ředitelka MFF EKOFILM Marcela Mrózková Heříková.

Celkový počet filmů 38. festivalového ročníku je 103. Z toho je 43 českých, 10 slovenských a 50 z Nizozemska, Jihoafrické republiky, Německa, Itálie, Norska, Keni, Indonésie, Francie, Španělska, Polska, Belgie, Švýcarska, ale i z Nového Zélandu, Mexika a USA. „Nejvíce zahraničních filmů z jedné země jsme obdrželi z Francie. Je jich devatenáct. Nejdelší film má 240 minut. Gianni Mina z Itálie zachycuje Kubu v době Obamy (Cuba in the age of Obama). Naopak nejkratší snímek má pouhé tři minuty. Jde o animovaný film s názvem Pět slov od české autorky Martiny Němcové,“ uvádí M. Mrózková Heříková.

Všechny filmy byly již rozděleny do 4 soutěžních kategorií a v tuto chvíli jsou dabovány. První kategorie se věnuje přírodnímu a kulturnímu dědictví a nese název Tempora mutantur (Časy se mění), do druhé nazvané Zelená planeta patří filmy o krásách a ochraně přírody. Kategorie Člověk a společnost zahrnuje sociální problémy, ale i sociální zvláštnosti, jako například Romové na Novém Zélandu. Zajímavá je také čtvrtá kategorie Inspirace, do níž jsou zařazovány filmy, které směřují k novým řešením nebo nabízejí neobvyklé pohledy. Jedná se převážně o studentské snímky. Hlavní porota ve složení prof. Juraj Hraško, emeritní ministr životního prostředí, člen Akademie věd Slovenska (Slovensko), Dr. Dr. Zdenek Karel Filip, Dr. CS., člen spolkového úřadu pro životní prostředí Německa (Německo), Mgr. Petr Amler, režisér, vítěz Ekofilmu (ČR), Mgr. Vladimír MRÁZ, filmový a televizní režisér (ČR) a RNDr. Lukáš ŽENATÝ, PhD., konzultant a specialista v oblasti životního prostředí (ČR) se sejde 3. prosince. Poté budou do Ostravy pozváni autoři nejúspěšnějších snímků, aby 9. prosince převzali ceny na slavnostním zakončení festivalu.

Lukáš Ženatý řekl, že kdyby nebylo ostravské vytrvalosti a mimořádného nasazení, tak by se letos festival po 37 letech zřejmě vůbec neuskutečnil. „Mám k němu velmi vřelý vztah, vyrůstal jsem s ním a zažívali jsme zde společně, zejména v době totality, až odbojné okamžiky. Když jsem byl osloven ředitelkou festivalu, abych se stal porotcem, ani na chvíli jsem neváhal. Návrat do Dolní oblasti Vítkovice je navíc velmi symbolický, vždyť je to brownfield, který znovu ožívá,“ uvedl.

Spolu s odborníky z VŠB-TU Ostrava a Ostravské univerzity v Ostravě je naplánovaná v konferenčním sále Obchodní akademie a VOŠ sociální v Ostravě na pátek 7. prosince od 9.30 hodin konference nazvaná Stav životního prostředí a jeho vliv na současnou společnost. „Připraveny jsou přednášky o tom, že rekultivace už dávno není jen výsadba zeleně, o rozvoji systémů separace odpadů v Ostravě, o využití brownfieldů, ale bude představeno také Environmentální centrum přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity,“ řekla garantka konference Ivana Nesétová, ředitelka občanského sdružení Centrom.

Petr Jančík, vedoucí katedry ochrany životního prostředí VŠB-TU Ostrava uvedl, že ho na Ekofilmu velmi zajímá silný potenciál a jeho edukativní složka. „Do Dolní oblasti Vítkovice určitě půjdu s celou rodinou a věřím, že i naši studenti si nenechají tuto příležitost ujít.“

S novými interaktivními expozicemi v Malém světě techniky VI. energetické ústředny se budou moci zdarma od 6. do 8. prosince seznámit návštěvníci letošního ročníku MMF EKOFILM 2012. Prohlídky se uskuteční 6. prosince od 12.30 do 14.00 a od 17.30 do 19.00 hodin, následující den od 12.30 do 14.00 a v sobotu 8. prosince mohou zájemci přijít od 14 do 17 hodin. K vidění obří exponát ponorky Nautilus z románu Julese Verna, simulátory aut, parní stroj, originál motoru stíhačky MIG 21, ale také modely CNC strojů, na nichž si děti zkusí obrábění kovů.

„Vědeckofantastická verneovská atmosféra nebude jedinou atrakcí festivalu. Na sobotu jsme připravili Ekopouť. Kromě promítání filmů čeká na malé i velké návštěvníky bohatý doprovodný program. V malém sále Gongu bude hrát a zpívat hudební skupina Marow, vystoupí také zpěvačka, textařka a skladatelka Vladivojna La Chia. Ekopouť je určena všem, zejména pro rodiny s malými dětmi. Společně mohou vyrábět nejen vánoční ekořetěz z PET lahví, který dnes už dosahuje délky půl kilometru, ale také vlastní ekotašku nebo andílky na vánoční stromeček z přírodních materiálů. Čekají na ně kvízy, interaktivní počítačová hra, výtvarné dílny, soutěže, vánoční jarmark i klaunské divadlo MIMO,“ řekla M. Mrózková Heříková.

Blanka Kramolišová z Ministerstva životního prostředí se vyjádřila, že program Ekofilmu je velmi dobře připraven. „Po několika letech byla letos ministerstvem vyhlášena výzva formou otevřené soutěže. A zvítězilo občanské sdružení Perseus. Přihlásit se mohl každý subjekt a festival se mohl konat v kterémkoli místě České republiky, které splnilo požadavky výzvy. Soutěž byla naprosto transparentní. Jakékoli pochybnosti o úrovni a místě konání ostravského festivalu jsou bezpředmětné i vzhledem k tomu, že festival ještě nezačal a už je terčem negativního hodnocení a kritiky.“ dodala.

Poté prezident festivalu Jiří Králík zdůraznil, že se letošní Ekofilm nezaměřuje na životní prostředí v úzkém vidění, ale zahrnuje i tolik důležitý návrat k tradicím a umění. „Ukazuje se, že znovuobnovování má své kouzlo a opodstatnění. Všechno to, co znovu nachází svou ztracenou krásu a užitečnost může oslovit a zaujmout. Také proto je ústřední téma letošního ročníku Ekofilmu reuse a recyklace tak aktuální.“

Podrobnější informace jsou k dispozici na www.ekofilm.cz, kde najdete také program, logo festivalu a plakát ke stažení.Kontakt pro více informací:
Matyáš Vitík
tiskový mluvčí MŽP a ředitel odboru tiskového a marketingu
Mobil: 606 111 060
Email: tiskove@mzp.cz