Ministr ocenil vítěze soutěže „Chytrá řešení pro životní prostředí“

Ve spolupráci s Akademií věd ČR vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí výsledky studentské inovační soutěže „Chytrá řešení pro životní prostředí“. Ministr Tomáš Chalupa předal vítězům diplomy na půdě Akademie věd ČR společně s jejím předsedou Jiřím Drahošem.

Pět studentských týmů zvítězilo v jednotlivých kategoriích soutěže. Ministerstvo životního prostředí teď tyto technologicky nejzajímavější projekty ocení částkou 5 x 100 tisíc korun. Za ně studenti ověří své nápady a pokusí se je uvést do praxe.

Z rukou ministra životního prostředí Tomáše Chalupy přebrali ocenění vítězové dvou kategorií – Vojtěch Kundrát jako vítěz kategorie Talent roku s projektem „Enzymy ve službách životního prostředí“ a dvojice studentů Dong Nguyen Thanh a Ing. Hung Hoang Dieu, kteří se stali Absolutními vítězi s projektem „Voda bez karcinogenního arzenu“.

„Jsem rád, že byl o soutěž takový zájem,“ řekl na úvod setkání s výherci ministr Tomáš Chalupa. „Budeme pracovat na tom, aby se uskutečnil její další ročník, na němž bychom se také mohli ohlédnout za tím, jak se letošním vítězům povedlo uvést jejich nápady do praxe,“ dodal.

„Předložené projekty vynikaly vysokou odborností a kvalitním spolupracováním a já před výherci smekám,“ doplnil předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš.

Soutěž vyhlásilo v listopadu roku 2010 Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s Akademií věd ČR. Jejím hlavním cílem bylo najít nové talenty a využít jejich myšlenky a nápady na řešení konkrétních problémů v širším kontextu ochrany životního prostředí.

Studenti středních a vysokých škol mohli do soutěže přihlásit nápady, které souvisely se zlepšeními v kategoriích „Technologie pro čištění vod“, „Technologie pro snížení emisí“, „Recyklace materiálů a odpadů“ a „Vývoj nových analytických postupů pro detekci škodlivin“. Komise následně o předložených projektech rozhodovala ve dvou kolech a zaměřovala se především na praktický přínos nápadu pro ochranu životního prostředí a na jeho realizovatelnost.

V příloze najdete kompletní výsledkovou listinu:

Zde si můžete prohlédnout fotogalerii z tiskové konference, které se zúčastnili všichni vítězové.

Michaela Jendeková, tiskové oddělení MŽP