Mezinárodní smlouvy v oblasti životního prostředí
Česká republika je smluvní stranou několika desítek důležitých mnohostranných environmentálních smluv. Smlouvy, sjednávané velmi často v rámci mezinárodních organizací s environmentálním segmentem, jsou konkrétním projevem odpovědnosti států za stav a vývoj životního prostředí na globální, regionální a subregionální úrovni. Státy se ratifikací smluv závazně přihlašují k naplnění jejich cílů.
Česká republika svou angažovaností v mnohostranných mezinárodních smlouvách přispívá k řešení stávajících problémů environmentální dimenze udržitelného rozvoje v souladu s Rozvojovými cíli tisíciletí, Implementačním plánem Světového summitu o udržitelném rozvoji a příslušnými dokumenty EU a OECD.
Mnohostranné environmentální smlouvy mohou být členěny dle svého věcného zaměření. Česká republika je na mezinárodní úrovni aktivní v rámci smluv zaměřených na:
- změnu klimatu (Rámcová úmluva OSN o změně klimatu, Pařížská dohoda, Kjótský protokol)
- ochranu přírody a krajiny (Evropská úmluva o krajině, Karpatská úmluva, Ramsarská úmluva o mokřadech, Smlouva o Antarktidě - Česká antarktická stanice, Úmluva o biologické rozmanitosti, Úmluva o boji proti desertifikaci)
- ochranu druhů (AEWA - Dohoda o ochraně africko-euroasijských stěhovavých vodních ptáků, Bernská úmluva, CITES - Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin, EUROBATS - Dohoda o ochraně populací evropských netopýrů, Úmluva o regulaci velrybářství, Bonnská úmluva)
- ochranu ovzduší (Úmluva o dálkovém znečišťování ovzduší)
- ochranu ozonové vsrtvy (Vídeňská úmluva a Montrealský protokol)
- ochranu vod (Úmluva o ochraně hraničních toků a jezer)
- chemické látky a rizika pro životní prostředí (Rotterdamská úmluva, Stockholmská úmluva, Minamatská úmluva o rtuti , Cartagenský protokol)
- odpady (Basilejská úmluva)
- průmyslové havárie (Úmluva o účincích průmyslových havárií)
- horizontální otázky - přístup veřejnosti k informacím o životním prostředí, posuzování vlivů na životní prostředí (Aarhuská úmluva, Protokol o PRTR, Espoo úmluva, Protokol o SEA)
Česká republika je také smluvní stranou několika regionálních mnohostranných smluv (PDF, 241 kB), zaměřených na ochranu vodních toků či ovzduší.
Informace o finančních výdajích MŽP (PDF, 89 kB ) na podporu implementace mezinárodních smluv v oblasti životního prostředí
Posilování spolupráce a koordinace mezi smlouvami
Zdroje vydávané na ochranu životního prostředí a zdraví jsou limitované. Proto je nutné, aby byly využívány co nejlépe. K tomu je nezbytná koordinace činností v rámci smluv, jejichž cíle se navzájem doplňují nebo i částečně překrývají.
Informační brožury k mezinárodním úmluvám a protokolům zaměřených na chemické látky