Jak na klimatickou transformaci obcí?

Jak na klimatickou transformaci obcí? Inspirační setkání k udržitelné budoucnosti

Termín: 26.-27.11. 2021

Čas: pátek 10:00-17:30 | sobota 9-16:30

Místo: Komunitní centrum Skála, Brno Nový Lískovec

Přihlašovací formulář: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeND7Go7vVmzej0QrEgQxdQplAC6HPVGFpIIF-fMYMH9twmJw/viewform

Na setkání se prosím přihlašujte do neděle 14. 11. 2021.

Jak mohou města, obce a komunity reagovat na klimatickou krizi? Jak do řešení zapojit veřejnost? Co se osvědčilo, a na co si naopak dát pozor? Odpovědi nejen na tyto otázky nabídne dvoudenní setkání, které 26.-27. listopadu pořádá organizace NESEHNUTÍ v Brně-Novém Lískovci. Událost je určena nejen pro politiky*čky nebo úředníky*ice, ale také pro aktivní občany a občanky. Pro všechny, kdo se chtějí podělit o své zkušenosti, nebo naopak hledají inspiraci pro další kroky.

Páteční program seznámí zúčastněné s inspirativními kroky měst a obcí, které už na výzvu klimatické transformace zareagovaly. Jedním z příkladů je městská část Brno-Nový Lískovec, kde setkání probíhá. Unikátní park Pod plachtami hospodařící s dešťovou vodou, komplexní přístup k péči o zeleň a další projekty představí starostka městské části Jana Drápalová.

Sobotní program se zaměří na participaci a metody zapojení veřejnosti do řešení klimatické transformace. Dopoledne představí základní principy participace a její specifika v oblasti ochrany klimatu lektor a facilitátor Martin Nawrath. Odpoledne zavítá na setkání maďarská organizace DemNet z Budapešti, která představí v Česku dosud neviděný nástroj občanské participace, sněm občanů, který organizace sama úspěšně uspořádala. Náhodně vybraná skupina obyvatel, která reprezentovala populaci města, na něm drtivou většinou odhlasovala osm progresivních opatření na ochranu klimatu.