Kampaň Dost bylo plastu

V Evropské komisi se aktuálně připravuje návrh nové legislativy s cílem zredukovat použití jednorázových plastů. Také my na Ministerstvu životního prostředí uvažujeme o nástrojích, které pomohou omezit použití jednorázových plastů, především jednorázových obalů. Úplný zákaz jednorázových plastů je do budoucna reálný a určitě je to jedna z možných cest, kudy se můžeme vydat. Nicméně takový okamžitý zákaz by prodražil výrobky, a tím pádem životy nás všech.

Naproti tomu vhodně stanovený cíl omezení nebo zákaz používání jednorázových plastů může přimět společnosti k investicím do vývoje nových technologií a současně i k rychlejší akci na úrovni Evropské komise v oblasti stanovení jednotných požadavků na obalové a biologicky rozložitelné materiály. Tím by se zabránilo tomu, aby k nám proudily tisíce tun plastových materiálů (zejména z asijských zemí), které mají k biologické rozložitelnosti daleko. O tom, jak bude vypadat budoucí legislativa v oblasti omezování jednorázových plastů, ale rozhodneme my všichni. Úřady, firmy i občané. Poptávka totiž vytváří nabídku.

Do doby, než se z legislativních návrhů stanou reálné závazky, se proto ministr životního prostředí Richard Brabec rozhodl jít cestou dobrovolných dohod s firmami, které působí v segmentu rychlého občerstvení, a v iniciativě #dostbyloplastu se společně zavázat k redukci obalů. Od roku 2019 se mohou formou dobrovolných závazků na www.cr2030.cz zapojit i další firmy, instituce i jednotlivci.

O iniciativě #dostbyloplastu

MŽP v roce 2018 uzavřelo dobrovolné dohody s řadou společností, které se zavázalyke snížení spotřeby plastů a jednorázového nádobí ve svých provozech. Zapojovat se mohou i nadále, jednodušší připojení k projektu nyní zajiišťují dobrovolné závazky, které lze zveřejnit přes webový formulář na webu www.cr2030.cz Smyslem je vytvořit pro zákazníky alternativy, které nebudou mít dopady na životní prostředí ani na jejich peněženky. Motivace musí být pozitivní.

Úřady, firmy - pojďte do toho s námi

Chcete se k nám připojit? Rozhodli jste se snížit používání jednorázových plastů směrem k zákazníkům nebo interně mezi zaměstnanci? Na úřadě nebo ve firmě? Hurá do toho! Pokud nám představíte konkrétní strategií, a zapojíte se tak do našeho projektu, můžete po předchozí domluvě s námi začít používat logo a hesla iniciativy ve vaší komunikaci. Můžete ukázat klientům, že v tom jste s námi a že jste společensky odpovědní.

Pro dobrovolníky

Chováte se odpovědně k životnímu prostředí? Máte vlastní, opakovaně použitelný kelímek na kávu nebo vodu? Vyhlásili jste válku plastům? Řekněte to všem i na sociálních sítích a sdílejte naší iniciativu #dostbyloplastu. Sledujte nás na Instagramu. Foťte nadměrné nebo zbytečné obaly, označujte přátele, kteří se chovají odpovědně. Zkrátka – podpořte nás!

Případová studie pro farmářské trhy bez jednorázového plastu (PDF)

Kontakt: dostbyloplastu@mzp.cz
Dobrovolné závazky: www.cr2030.cz