Evropský parlament

Evropský parlament (EP) má v současnosti 705 poslanců, kteří jsou voleni přímo občany členských států EU na pětileté volební období (poslední volby proběhly v květnu 2019). Z hlediska agendy životního prostředí je klíčový především výbor ENVI (životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin), který je příslušný mj. pro záležitosti týkající se:
- změny klimatu;
- znečištění ovzduší, půdy a vody, nakládání s odpadem a jeho recyklace, nebezpečných látek a přípravků, hladiny hluku a ochrany biologické rozmanitosti;
- udržitelného rozvoje;
- mezinárodních a regionálních opatření a dohod majících za cíl ochranu životního prostředí;
- nápravy škod na životním prostředí;
- Evropské agentury pro životní prostředí;
- Evropské agentury pro chemické látky.
Z českých europoslanců byli členy tohoto výboru jmenováni Stanislav Polčák (STAN) a Alexandr Vondra (ODS), náhradníky jsou Ondřej Knotek (ANO), Kateřina Konečná (KSČM) a Ivan David (SPD). Nejnovější dokumenty z výboru ENVI jsou dostupné zde.
Do oblasti životního prostředí mají přesah také některé agendy projednávané ve výborech ITRE (průmysl, výzkum a energetika), TRAN (doprava a cestovní ruch) a AGRI (zemědělství a rozvoj venkova).
MŽP aktivně sleduje jednání ve výborech a na plénu EP a spolupracuje s českými europoslanci. Tato spolupráce spočívá především ve zpracování stanovisek k legislativním návrhům v gesci MŽP a v ad hoc spolupráci s konkrétními europoslanci (např. v souvislosti s jejich rolí zpravodaje).
Užitečné odkazy
- Evropský parlament - Domovská stránka EP
- Plénum EP - Stránka věnovaná plenárnímu zasedání EP
- Tiskové středisko - Tiskové zprávy z důležitých jednání pléna EP a jednotlivých výborů
- Videopřenosy z jednání - Odkazy na přímé přenosy i záznamy z jednání pléna EP a jednotlivých výborů
- Sledování legislativy - Stav projednávání veškerých legislativních i nelegislativních bodů na programu EP
- Jednací řád - Aktuálně platný jednací řád EP