Bursík: Díky poplatkům zmizelo ze silnic 150.000 starých aut (ČN)

Od prosince loňského roku do března bylo vyřazeno z registru vozidel 150.000 aut, dovoz ojetých vozů, které nesplňují emisní limity se téměř zastavil. Mezi své úspěchy v čele ministerstva životního prostředí tento posun zařadil šéf zelených Martin Bursík. Vyřazování starých aut z provozu nastartovala novela zákona o odpadech, která zavedla recyklační poplatky při první registraci nebo přeregistraci po lednu 2009. Na poplatcích zatím stát vybral 65 milionů korun.

V oblasti dopravy Bursík na bilanční tiskové konferenci uznal i resty. "Ministerstvo dopravy se ukázalo nejproblematičtějším partnerem, horším než ministerstvo průmyslu a obchodu," uvedl s tím, že nejčastěji mu budou média zřejmě vyčítat, že neprosadil omezení jízd kamionů během pátku.

Vláda také v souvislosti s ekonomickou krizí nerozšířila mýtné na vozidla do 3,5 tuny a na všechny silnice ve vlastnictví státu, popřípadě krajů. Ministerstvo také nedokázalo přesvědčit resort dopravy, aby předložil novelu zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, která měla zlepšit systém kontrol technického stavu vozidel a měření emisí. Závazek sice Bursík prosadil do národního programu na snižování emisí, ministerstvo dopravy ale normu nepředložilo.

Naopak za dobře odvedenou práci úřadu považuje Bursík jednání s ministerstvem dopravy o vedení dálnic. Ministerstvo prosadilo, že v procesech posuzování vlivů staveb na životní prostředí a v politice a zásadách územního rozvoje se posuzují také environmentálně šetrnější varianty dálnic a rychlostních silnic D3 ve Středočeském kraji, R11 u Kuksu, R35 v oblasti Českého ráje, R43 v Jihomoravském a Pardubickém kraji.

Podnikatele nově motivuje k nákupu novějších automobilů novela zákona o silniční dani, která zvýhodňuje vozy s nižšími emisemi a osvobozuje od daně auta s alternativním pohonem. Silniční daň se týká všech vozidel určených k podnikání a všech ostatních vozů těžších než 3,5 tuny. Během Bursíkova angažmá na ministerstvu bylo také zavedeno plošné přimíchávání biopaliv do motorových paliv.

ČTK, České noviny, 5. 5. 2009, 15:06, Ekologie