Rozhovor týdne s... Richardem Brabcem, ministrem životního prostředí

* Obce údajně nemají velký zájem o dotované projekty pro zlepšování zadržování vody. Proč tomu takje?

Toto se týká takzvané velké Dešťovky - pro obce. Zatím jsme obdrželi zhruba dvacet nebo třicet těchto projektů, ale peníze máme na financování mnohem většího počtu. Jde ještě zhruba o 700 milionů korun na desítky projektů na zachycování a využívání dešťové vody.

* Jak tedy podpořit jejich větší zájem?

Aby byl větší zájem, musí být realizovány první projekty z tohoto programu a musí je někdo vidět. Pro starosty a starostky jednotlivých obcí mohou být zajímavé. Pravda je ale taková, že obce, pokud si mohou vybrat, jestli udělají chodník, nebo sportovní hřiště, či projekt na zadržování vody, často zvolí spíše ten chodník nebo sportovní hřiště. I když už se objevuje řada obcí, většinu těch, které již trpí suchem, jejichž prioritou je voda.

Hovoří se o tom, Že v novem programovacím období může

* být na tyto účely méně peněz. Je tomu tak?

Obce by určitě s podáváním žádostí o podporu projektů na zadržování vody neměly váhat Peníze sice zřejmě budou, ale nevíme, kolik jich bude a jak budou distribuované. Je však jasné, že v novém programovém období budou menší dotační procenta, maximálně 70 procent I celkový objem prostředků bude asi nižší a nelze zaručit, že se dostane na všechny. Tak jako v jiných programech proto vybízíme občany, aby zažádali o podporu, dokud je čas. Podmínky v dalších letech rozhodně nebudou lepší.

* Máte podobné demonstrační projekty, jako jsou například v oblasti péče o půdu?

Ano, máme je. Jsou to pilotní demonstrační projekty, které můžeme každému ukázat. Pro mé je ideální například obec, která realizuje rekonstrukci náměstí a využije této příležitosti k tomu, aby tam zabudovala velkou nádrž na řekněme tisíc metrů krychlových dešťové vody, udělala tam propustnou dlažbu na parkovišti a podobně. Během roku tak má k dispozici tisíce metrů krychlových dešťové vody a ušetří vodu pitnou. Dnes se uskutečňuje celá řada rekonstrukcí a je to dobře je takto rozšířit.

* Kolik je již těchto projektů?

Zatím to jsou jednotky. Brzy jich budou desítky. Začínají se již realizovat projekty z té první dvacítky nebo třicítky schválených projektů. Vím, že i Praha chystá takové projekty s využitím našich i svých dotací.

* Tvůrci výstavy Voda civilizace, která byla minulý týden za hájena, poukázali i problém znečištění oceánů plasty?

Ano. Chtěl bych připomenout, že když se dnes podíváme na obrovské znečištění oceánů, zhruba z 83 procent pochází z Asie, přibližně z deseti procent z Ameriky a Evropa se na něm podílí necelým jedním procentem. Takže ke snížení tohoto znečištění můžeme přispět relativně méně.

* Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo program na omezení jednorázových plastů Dost bylo plastu. Jaký je o nej zájem?

Program Dost bylo plastu je velmi úspěšný. Zatím je v něm zapojeno asi dvacet firem, jsou to velké společnosti, a připojují se další. Skvělé je, že to je dobrovolná iniciativa, nejde o regulaci. Ta přijde během dvou let z Evropské komise. Bude tu zákaz výroby a prodeje jednorázových plastů. Ještě před tím, než přijde, jsem rád, že se našla celá řada významných firem, od obchodních řetězců přes řetězce zabývající se prodejem kávy po města. Jednorázový plast je obrovský problém. Jeho řešení začíná ale u každého z nás.

Existuje nějaká iniciativa zabývající se snižováním jednorázových plastů na světové úrovni?

Postupně vzniká. Dobrým příkladem je třeba Afrika, která patřila k velkým znečišťovatelům v oblasti plastů. Celá řada afrických zemí, včetně Keni, to nyní řeší. Zakázali tam třeba prodej igelitových tašek a udělali řadu dalších kroků, protože si uvědomili, kam to vede. Ve chvíli, kdy státy mají zaneřáděné pláže, hrozí, že tam přestanou jezdit turisté. Největším problémem jsou asijské země, Indie, Pákistán a další, kde toto uvědomění není tak velké.

* Co tedy očekáváte od výstavy Voda a civilizace?

Tato výstavy mě nadchla. Od začátku jsem byl u prvotních úvah a jsem rád, zeji Ministerstvo životního prostředí podpořilo. Má to několik účelů. Za prvé se tu bavíme o místě na pražské Kampě, kde denně projdou desítky tisíc lidí, jak Čechů, tak cizinců. Vzhledem k tomu, že se výstava nezabývá pouze Českou republikou, je zajímavá i pro zahraniční návštěvníky, protože vidí svět vody a její úlohu pro civilizaci napříč kontinenty. Postupně by měla putovat nejen po České republice, aleje o ni již zájem ze světa, pravděpodobně se objeví v Izraeli, může hostovat i v Miami nebo v Austrálii. Až docestuje, rádi bychom ji instalovali na stálé místo. Podle potřeby lze vyměnit panely a aktualizovat ji. Příběh vody bude neustále živý a nezevšední.

Zemědělec | 13.5.2019 | Rubrika: Zpravodajství | Strana: 2 | Autor: Zuzana Fialová