iHNED.cz: Vodní zákon byl ušit v době blahobytu a je potřeba jej změnit. Úřady by měly získat větší kompetence k omezení čerpání vody, říká Brabec

Vodní zákon byl ušit v době blahobytu a je potřeba jej změnit. Úřady by měly získat větší kompetence k omezení čerpání vody, říká Brabec

Česko sice pokryl sníh, nízké hladiny podzemních vod nicméně na řadě míst zatím nedoplnil. Jednadvacet procent půdy se stále potýká se suchem, stejně jako polovina mělkých vrtů, zejména na Moravě a v Polabí. Ministerstvo životního prostředí na boj proti suchu letos vydá dvě miliardy korun.

V pondělí vypsalo například výzvu s dotací jedné miliardy na projekty takzvané velké dešťovky pro obce a města. Díky němu se budou moct udělat nádrže na dešťovou vodu pod silnicemi, vystavět zelené střechy nebo odvodnit parkoviště do zasakovacích pásů. Ministerstva životního prostředí a zemědělství nyní také upravují zákon, který úřadům umožní větší regulaci odběrů vody v případě sucha. Stát je na sucho připraven lépe, než před pěti lety, přesto se ale musí blahobytné čerpání vody změnit, říká ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Jak je Česká republika připravena na letošní rok, pokud by opět hrozilo sucho?

To je otázka pro svatého Petra a Pánaboha, protože ti ve finále rozhodnou o tom, jak to dopadne. My do toho vstupujeme v této chvíli se 3,5 miliardami kubíků vody ve sněhu. To je skvělé. Bohužel ale až v příštích měsících, hlavně v březnu, uvidíme, jak rychle voda odteče. Jsme ale rozhodně lépe připraveni než před pěti lety, protože v tom mezidobí přibyly tisíce konkrétních opatření.

Můžete být konkrétní?

Rozdělil bych to asi do několika oblastí, ale lidi nejvíce zajímá pitná voda. Je několik set obcí, které jsou závislé na mělkých podzemních zvodních. Bohužel, byť si široká veřejnost myslí, že sníh už nám zásoby vody doplnil, tak stále ještě 50 procent země je z pohledu vody ve stavu mimořádného sucha. To je neuvěřitelné číslo na to, že se zdá, že hodně nasněžilo. My už máme za sebou asi 320 projektů pro 145 tisíc lidí ve třech stovkách obcí, kde jsme vodu zajistili. V těch projektech budeme pokračovat.

Jak jsou na tom přehrady?

Díky nadprůměrným srážkám máme relativně vysoké stavy vody ve vodárenských nádržích a přehradách. Do toho letošního roku jdeme z dobré startovní pozice, připomínám ale historickou paralelu z roku 1947, kdy bylo hodně sněhu, pak byly povodně a pak bylo historické sucho. Dnes nikdo neví, zda se to nebude opakovat a opravdu to bude záviset na tom, jak sníh odtaje a jak rychle začne jaro. Zatím ty předchozí roky spíše naznačují, že jaro může přijít hodně rychle.

Česká geologická služba, která je podřízenou organizací vašemu ministerstvu, má v rámci nového projektu vytipovat lokality s podzemní vodou. O co půjde?

Půjde o plochu deseti tisíců kilometrů čtverečních. Geologové navazují na projekt takzvané rebilance českých podzemních vod, v němž mapovali Českou republiku z pohledu hlubokých vod. Šlo o vodu, která se nachází několik set metrů hluboko. Zjistili zajímavé věci, že máme hluboké zdroje podzemní vody, které by mohly sloužit v určité oblasti jako železná zásoba. Ta voda je tisíce let stará. Na to se ale nedá spoléhat. Rozhodli jsme se, že na to navážeme dalším projektem právě pro mělčí vody.

Co konkrétně budou geologové zkoumat?

Česká geologická služba vytipovala lokality s mělčími vodami do 50 metrů. To je střední Povltaví, Kutnohorsko a okolí Jihlavy, Třebíče a Velkého Meziříčí. Chce je zkoumat podrobněji i právě z pohledu mělčích vod. Projekt se plánuje až na čtyři roky. V tuto chvíli máme už na 300 místech České republiky provedeny vrty, je potřeba je ale doplnit dalšími geofyzikálními prací. To umožní, abychom měli dobrou a aktualizovanou představu o tom, v jaké kondici je Česká republika z pohledu mělkých zvodní, na kterých je závislé obrovské množství lidí a jejich studní.

Loni v létě měla řada obcí problémy s občany, kteří si v době největšího sucha napouštěli vodu bazény. Jak toto budete regulovat?

Společně s ministerstvem zemědělství připravujeme novelu vodního zákona, která dá vodoprávním úřadům podstatně větší kompetence. Aby i preventivně mohly zasáhnout k některým regulačním opatřením, které se samozřejmě týkají větších zdrojů. Ukazuje se, že stávající vodní zákon byl ušit na minulou dobu vodního blahobytu, kdy bylo uděleno mnoho desítek tisíc vodoprávních rozhodnutí k odběru vody. Mnohde ale už ta voda není, aby se mohla odebírat.

Dnes už mohou regulovat obce odběr vyhláškou...

Ano. Obce jsou ale také pod velkým tlakem, samozřejmě i politickým, protože se to občanům nelíbí. Proto chceme dát důraz na regulativní opatření přímo v zákoně. My dnes máme tato podobná opatření pro případ povodní. Máme povodňové komise, které mohou velmi efektivně rozhodovat. Úplně stejně to chceme udělat i pro případ sucha. Na základě informace předpovědní služby pro sucho bude moct vodoprávní úřad svolat komisi pro sucho. Ta posoudí předpověď počasí, aktuální stav vodních zdrojů a povolené odběry vody s využitím nového systému HAMR. Komise pak může vyhlásit stav nedostatku vody, kdy bude možné přijímat potřebná opatření ke zmírnění dopadů sucha.

Budete tedy zvýšené a zbytečné odběry pokutovat?

Už dnes ta možnost je. Přirozeně pokud bude vyhlášen stav nedostatku vody pro nějakou oblast, což může být i malá oblast několika obcí, a lidé by překračovali zákaz, pak samozřejmě pokutu dostat mohou.

Jak vysoké by mohly být?

Podle dnešního zákona se mohou vyšplhat až na 50 tisíc korun pro fyzické osoby a až 100 tisíc pro firmy. Ministerstvo zemědělství zrovna teď vypořádává připomínky dalších resortů, návrh by se měl do vlády dostat na jaře.

https://domaci.iHNed.cz/c1-66470770-vo...-ale-uz-vodu-neni-kde-brat-rika-brabec

iHNed.cz | 8.2.2019 | Strana: 0