MF Dnes: Blíží se poslední šance na výhodnou výměnu kotle

PRAHA Dalších 30 tisíc domácností si v tomto a příštím roce bude moct vyměnit starý kotel s přispěním peněz z Evropské unie. Ministerstvo životního prostředí včera spustilo třetí vlnu kotlíkových dotací. Zároveň je nejspíše vlnou poslední. Zpozornět by měli ti, kdo topí v kotlích nižší než třetí emisní třídy. Tedy v těch nejméně ekologických, zpravidla vyrobených před rokem 2000. Ministerstvo odhaduje, že v Česku jich je ještě asi 300 tisíc. Přitom od září 2022 už bude zakázáno v nich topit, a to pod pokutou 50 tisíc korun. Ministr Richard Brabec (ANO) sice doufá, že i po skončení třetí vlny kotlíkových dotací v příštím roce najde způsob, jak lidem na výměnu starého topeniště přispět, ale výhodnější podmínky v budoucnu už podle něj nebudou. „Takže tohle je výzva pro všechny, kdo se ještě nezapojili,“ upozorňuje.

Někde budou žádat už od jara

Ministerstvo na kotlíkové dotace rozdělí letos mezi kraje tři miliardy korun. Nejvíce peněz poputuje do Středočeského a Moravskoslezského kraje. Zatím se spuštění dotační výzvy týká jen krajských úřadů, které si musí nejpozději do 29. března zažádat o finanční prostředky. A do konce října pak jsou povinny spustit příjem žádostí pro občany. Moravskoslezský, Středočeský a Karlovarský kraj už?avizovaly, že se jim zájemci o nové kotle budou moci hlásit už od přelomu dubna a května. Jakým způsobem to lidé udělají, záleží na každém kraji. „Předpokládáme, že všechny kraje zvolí elektronickou podobu formuláře,“ míní Brabec. Ve třetí vlně dostanou?lidédotaci na tepelná čerpadla, kotle na biomasu nebo na plynový kondenzační kotel. Úplně zmizí podpora kotlů, v nichž?lzespalovat uhlí. Maximálně může jedna domácnost získat 127 500 korun. Dotace se vyplácí zpětně a předpokládá určitou spoluúčast. Vztahuje se na koupi zdroje, jeho instalaci, projektovou dokumentaci a novou topnou soustavu, její rekonstrukci včetně úpravy spalinových cest.

Novinka: stoprocentní půjčka

V Moravskoslezském, Karlovarském a Ústeckém kraji navíc ministerstvo spustí pilotní projekt s cílem motivovat lidi s nižšími příjmy, aby si také požádali o dotaci. Poskytnou jim stoprocentní bezúročnou půjčku, díky níž?výměnu kotle zaplatí dříve, než dostanou dotaci. Tyto tři kraje ministerstvo vybralo, protože je nejvíce trápí znečištěné ovzduší. Kdy přesně tento nový projekt spustí a kolik peněz do zmíněných krajů poputuje, oznámí ministerstvo v únoru, stejně jako přesná kritéria půjček. Ty by měly směřovat především k nejchudším lidem, ale nikoli nezbytně. „Spíše tam budou směřovat peníze obecně a věřím, že se nám podaří oslovit dosud spící skupinu,“ vysvětluje ministr. První vlnu kotlíkových dotací spustilo ministerstvo v roce 2015. Od té doby na výměnu zastaralých kotlů na tuhá paliva šlo z evropských peněz už 6,7 miliardy korun. Doposud bylo schváleno skoro 60 tisíc žádostí a reálně vyměněno 43 tisíc kotlů. Celkem ve třech vlnách by mělo být vyměněno minimálně 85 tisíc topenišť. V první a druhé výzvě lidé nejčastěji žádali peníze na tepelná čerpadla a na kombinované kotle spalující biomasu a uhlí. Za to si ministerstvo vysloužilo kritiku od ekologických organizací, protože uhlí je palivo, které znečišťuje ovzduší nejvíce. Evropská komise loni rozhodla, že možnost topit uhlím už nebude podporovat vůbec.

Minimální počet výměn kotlů

ve 3. vlně podle krajů

Kraj Min. počet výměn

Praha 236

Středočeský 5 157

Jihočeský 3 017

Plzeňský 2 306

Karlovarský 669

Ústecký 1 610

Liberecký 1 398

Královéhradecký 1 993

Pardubický 1 772

Vysočina 2 378

Jihomoravský 1 350

Olomoucký 1 715

Zlínský 1 598

Moravskoslezský 4 800

Celkem 29 999

Zdroj: ministerstvo životního prostředí

Kotlíkové dotace v kostce

Výše podpory Tepelné čerpadlo – 80 %, max. 120 000 Kč Kotel na biomasu (samočinná dodávka paliva) – 80 %, max. 120 000 Kč Kotel na biomasu (ruční dodávka paliva) – 80 %, max. 100 000 Kč Plynový kondenzační kotel – 75 %, max. 95 000 Kč Bonusy Prioritní oblasti se znečištěným ovzduším – bonus 7 500 Kč Kombinace s programem Nová zelená úsporám – bonus až 20 000 Kč Kde a kdy budete žádat Na krajském úřadě poté, co váš kraj vyhlásí výzvy pro občany. K dotazům veřejnosti na kotlíkové dotace, prosím, využijte info e-mail: kotliky@sfzp.cz.

Mladá fronta DNES | 11.1.2019 | Rubrika: Z domova | Strana: 3 | Autor: Dominika Hromková