iHNED.cz: Majitelé domů mohou žádat o 240 milionů z dotace na využití dešťové vody

Druhé kolo dotací pro využití dešťové vody začne 7. září. Stát vyhradí polovinu z připravených 240 milionů korun pro obce, které nejvíce zápasí se suchem. Letos v květnu uspělo s projekty 2279 žádostí, kterým Státní fond pro životní prostředí proplatí 110 milionů korun.

Zvýšenou pohotovost budou mít úřady první čtvrtek v září, aby zvládly příjem žádostí o podporu na využití dešťové vody. Majitelé rodinných domů mohou od ministerstva životního prostředí získat dotaci z připravených 240 milionů korun. Dotační program Dešťovka již letos v květnu za pouhých 28 hodin rozdělil 110 milionů.

"Zájem očekáváme opět velký. Kdo nemá v době sucha čím zalévat a zároveň chce ušetřit, neměl by váhat," řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Žádosti přijímá a proplácí Státní fond pro životní prostředí (SFŽP). V květnovém prvním kole už získalo dotaci z Dešťovky 2279 majitelů domů a dalších více než tři tisíce projektů, na které se nedostalo, je uloženo v elektronickém systému. Podle odhadů fondu stačí nynější peníze přibližně na 5000 žádostí.

240 mil. korun je dotace na větší využití dešťové vody pro majitele rodinných domů.

Peníze jsou určeny pro majitele rodinných a bytových domů, i pro ty, kteří teprve začínají stavět. Program se netýká majitelů chat, již v nich trvale nebydlí. Maximální výše dotace může být 105 tisíc korun, kdy se jedná o nejnáročnější využití přečištěné odpadní vody. Z dotace jde zaplatit pouze polovina výdajů jakéhokoliv projektu, který fond vybere a podpoří.

Podle statistik Dešťovky byl v minulém kole největší zájem o kombinovaný systém na zachytávání dešťové vody pro zalévání zahrady a splachování. O tuto možnost, již fond podporuje až 65 tisíci korun, stály dvě třetiny lidí, kteří si podali žádost o dotaci. SFŽP uvádí jako příklad majitele rodinného domu v obci Pivín na Přerovsku, který tak ušetřil 57 300 korun.

Na úplně nejjednodušší systém, využívající dešťovou vodu pouze pro zálivku zahrady, lze na dům získat podporu až 55 tisíc korun. Využít ho mohou výhradně majitelé nemovitostí v takzvaných suchých obcích, kterých státní fond eviduje několik set. Jde o obce, kde již starostové museli zajišťovat pitnou vodu pomocí cisteren nebo zakazovat její použití pro zalévání a napouštění bazénů. Do těchto obcí půjde celkem 120 milionů korun, tedy polovina všech peněz z programu Dešťovka.

Podle údajů ministerstva životního prostředí se díky Dešťovce ročně ušetří 430 milionů litrů vody. Skeptici však vidí její dopad v prevenci rizik sucha jako velmi malý.

"K razantnímu snížení spotřeby vody nepřispěje, vodohospodáři odhadují, že se ušetří pouze necelé procento spotřeby vody," vysvětlil analytik Petr Havel, který řídí portál Naše voda. Zároveň ovšem kroky ministerstva úplně nezavrhuje, neboť vedou k tomu, že by se vodou nemělo tolik plýtvat.

Podle Havla ale mohou příjemce dotací z Dešťovky čekat i problémy a dodatečné náklady. Majitelé domů, kteří chtějí využít dešťovou vodu ke splachování, musí získat povolení místní vodohospodářské společnosti a konzultovat s ní napojení do veřejných sítí, aby se neznečistily. "To může v řadě případů vést k investici do nových rozvodů vody," tvrdí Havel.

Dešťovka není jediným programem pro boj se suchem. Jen ministerstvo životního prostředí má k dispozici z evropských dotací přes 13 miliard korun. A do roku 2020 počítá s dalšími 6,5 miliardy. Experti zároveň píšou velkou novelu vodního zákona, kde bude suchu věnována významná část.

Autor: Petr Zenkner