Moravskoslezský deník: Ministr Brabec říká: S další miliardou na kotle zmizí z ovzduší v kraji tuny a tuny prachu

Petr SUCHOŇ, moderátor

Ostrava – Ministr životního prostředí v demisi Richard Brabec včera na krajském úřadě v Ostravě uzavřel dobrovolnou dohodu s Třineckými železárnami a Moravskoslezským krajem, která by měla přispět ke zlepšení ovzduší v regionu.

* Průmyslové podniky dnes už vesměs splňují přísné evropské normy. Jaký je další „recept“ vlády na zlepšení ovzduší v regionu?

Nejde o zázračné věci, ale aspoň tady známe podíl hlavních znečišťovatelů – jsou to topeniště, doprava, průmysl a vliv Polska, přičemž každý díl této skládačky má jiné řešení.

* Které je nejjednodušší?

Kotlíkové dotace. Víte, že před dvěma měsíci jsme do regionu přivezli další miliardu korun, což znamená, že každý, kdo nebude mít ani korunu v kapse, ale bude mít vůli, tak si může nový kotel koupit. Během dvou tří let takto opravdu ubudou ze vzduchu desítky, možná stovka tun prachu.

* Největší problém je ale doprava...

To rozhodně. Tady naštěstí pomůže zákon o urychlení výstavby dopravní infrastruktury, který umožní vyvlastnění pozemku podobně jako v Německu, kdy může klidně běžet soud, pokud se nedohodnete s majiteli, ale nemá to odkladný účinek na stavbu. Odhaduje se také, že v roce 2025 po silnicích mají jezdit až stovky tisíc elektromobilů, to bude teprve průlom.

* Byť je to spíše dopravní resort, byl byste pro bezplatnou dálnici pro všechny typy vozidel, která by ulehčila obcím?

Úplně tak jiný resort to není, v elektromobilitě jsme na ministerstvu nejdál. A k otázce – ano, jsme tomu nakloněni.

Moravskoslezský deník | 25.4.2018 | Rubrika: Zprávy / Z regionu | Strana: 5 | Autor: PETR JIŘÍČEK |