iHNed.cz: Brabec kritizuje piráty kvůli návrhu na změny v zákoně o ovzduší. Jen opisují od Hnutí Duha, tvrdí ministr

Piráti nechtějí, aby velké tuzemské uhelné elektrárny dostaly výjimky na znečišťování ovzduší, a navrhují i větší pravomoci pro obce zakázat spalování nekvalitního uhlí. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) ale není o opatření mezi obcemi zájem a v případě elektráren nejsou vyčísleny dopady na ceny energií. Brabec míní, že piráti bez odborných znalostí jen přebírají nápady ekologických aktivistů.

Ministr životního prostředí Richard Brabec se v reakci pro HN ohradil proti dvěma pozměňovacím návrhům zákona o ovzduší, které ve středu na sněmovním výboru pro životní prostředí představila poslankyně Dana Balcarová (pirátská strana).

Ta nesouhlasí s tím, aby uhelné elektrárny dostaly výjimky na znečišťování ovzduší, a chce rovněž zavést větší pravomoci pro obce zakazovat domácnostem, aby v kotlích spalovaly nekvalitní uhlí.

Ministerstvo životního prostředí podle Balcarové dlouhodobě podceňuje zhoršenou kvalitu ovzduší a kvůli jeho liknavosti dýchají Češi špatný vzduch. Tři z pěti lidí v Česku žijí v oblastech, kde jsou překračovány limity pro znečištění ovzduší.

"Bylo by žádoucí, kdyby se paní kolegyně Balcarová jako předsedkyně výboru pro životní prostředí nejprve seznámila se všemi kroky, které udělalo MŽP v posledních čtyřech letech," řekl k tomu ministr. Jeho úřad podle něj zavedl nová preventivní opatření, jako třeba revize kotlů a kontrolu topenišť. O problému by se proto podle Brabce mělo diskutovat s větší odborností a bez populismu. "Ostatně, pokud vím, návrhy, které paní předsedkyně předkládá, pochází z valné části z pera Hnutí Duha, se kterým jsme o jednotlivých návrzích v minulosti hovořili," prohlásil ministr.

První z předložených návrhů, tedy aby obce mohly na svém území zakázat topení uhlím, byl podle ministra v minulosti několikrát diskutován a takovou možnost by v zákoně podpořil. Jeho úřad ale žádnou odezvu od obcí prý neměl.

Všechny kraje také dostaly od ministerstva před dvěma lety možnost v rámci kotlíkových dotací nepodpořit na svém území dotační podporu kotlů na uhlí. A opět to žádný z nich nevyužil, tvrdí Brabec.

Zákaz spalování nekvalitního uhlí a dalšího nepřípustného paliva už v rámci zákona mimo jiné platí.

Piráti chtějí zrušit rovněž možnosti poskytovat výjimky pro některé velké uhelné elektrárny. "Pro běžného občana výjimky neexistují, ale jakmile jde o velký průmysl, kde se točí velké peníze, nic není problém," říká Balcarová. České limity jsou dokonce podle ní v některých parametrech benevolentnější než čínské.

V případě takového rozhodnutí se ale podle Brabce musí nejprve vyčíslit dopady na energetickou soběstačnost i cenu energií pro občany. Zatím takovou dopadovou studii prý neviděl. "Je nepochybné, že pro debatu ve sněmovně bude bezpodmínečně potřebná," dodal s tím, že prachové mikročástice s navázanými karcinogeny pocházejí především z dopravy a lokálního vytápění. "Tam je potřeba cílit. A to také děláme a další kroky máme připravené," uvedl.

Zdroj: iHNed.cz, 15. 2. 2018

Redaktorka: Šárka Mrázová