ČT1: Češi chtějí chránit životní prostředí

Martin ŘEZNÍČEK, moderátor

--------------------

Češi chtějí chránit životní prostředí, ale sami pro to moc neudělají, zjistili sociologové z brněnské Masarykovy univerzity. Se šetrným chováním k přírodě a k jejím zdrojům souhlasí podle jejich výzkumu tři čtvrtiny lidí. Ani ne pětina je ale ochotna platit kvůli ekologii vyšší ceny nebo daně. Obyvatelé Česka si taky méně než většina Evropanů myslí, že jednotlivec může něco změnit. A při řešení problémů spoléhají hlavně na stát. Jednou z mála výjimek je přístup k třídění odpadu, hlavně papíru a plastu. V něm patří Češi k unijnímu nadprůměru.

Milan BRUNCLÍK, redaktor

--------------------

Plastová lahev do žluté popelnice a papír do modré. Pro Čechy už není žádný problém. Většinou je k nim blízko, ale co je nejdůležitější, nic to nestojí. To, že aspoň občas zajde k barevným kontejnerům, tak ve výzkumu uvedlo 97 procent dotázaných. V Hradci Králové nebo v Ludgeřovicích u Ostravy už je mají lidé přímo u domů. Jihlava snížila tříděním množství směsného odpadu pod 150 kilo na obyvatele. Je ale prvním větší městem, které to dokázalo. Že se toho vyhazuje moc, považuje za problém 88 procent Čechů. Podobně jako znečištěné ovzduší nebo plýtvání energií a přírodními zdroji. Například majitel této zahrady na Českolipsku proto pravidelně čeká na déšť.

Jakub MÁSLO, obyvatel, Dubice

--------------------

A když už trochu zaprší, snažíme se zachytit každou kapku vody.

Milan BRUNCLÍK, redaktor

--------------------

Ke globální změně klimatu jsou Češi skeptičtější, světelné znečištění vadí jen asi šesti z deseti. Jesenice u Prahy ale zkouší moderní lampy, které do oblohy nezáří. Až úplně na konci zůstala potenciální rizika jaderné energetiky. Vnímá je polovina lidí.

Jan KRAJHANZL, vedoucí výzkumu, katedra enviromentálních studií FSS, MU

--------------------

Česká veřejnost jako se nejraději zapojuje do těch aktivit, které znamenají nějakou jako i úsporu pro jejich domácí rozpočet.

Milan BRUNCLÍK, redaktor

--------------------

Podle sociologů, pokud by si domácnosti měly připlatit, jejich chování se může změnit. Ministerstvo životního prostředí přitom čeká debata o zvýšení skládkovacího poplatku.

Richard BRABEC, vicepremiér, ministr životního prostředí /ANO/

--------------------

Už by potom to třeba mohlo vést najednou ke zvýšení počtu černých skládek, prostě, že už je to příliš vysoko a ti lidé by nebyli ochotni to akceptovat a někteří by hledali jiné cesty, jak to vyřešit.

Milan BRUNCLÍK, redaktor

--------------------

Resort chce pokračovat v kotlíkových dotacích, v Dešťovce i v podpoře energetických úspor. Naopak například s daní, která by zatížila topení uhlím, vláda nepočítá. Milan Brunclík, Česká televize.

ČT 1 | 28.6.2018 | 19:00 | Pořad: Události | Téma: Ministerstvo životního prostředí