Hospodářské noviny: Na úklid v obcích povinně přispějí i výrobci cigaret či balonků

Nedopalky jsou nejčastějším pohozeným odpadem znečišťujícím ulice měst i životní prostředí. Výrobci cigaret s filtrem by proto už za tři roky měli začít přispívat obcím na úklid.

Zatímco například producenti a distributoři jednorázových plastových lahví dnes na těchto poplatcích odvádí téměř šest tisíc korun za každou vyrobenou tunu, výrobci cigaret za „vajgly“ neplatí nic.

S omezením odpadů, včetně nedopalků, počítá nový zákon, který cílí na výrazné zredukování množství jednorázových plastových výrobků. Minulý týden ho představilo ministerstvo životního prostředí. To jej zpracovalo na základě vloni přijaté evropské směrnice.

EU od 3. července příštího roku zakáže vybrané jednorázové plastové výrobky, jako jsou příbory, talíře, brčka či vatové tyčinky. Vedle toho se připravuje i na zpoplatnění cigaretových filtrů. K tomu by mělo dojít za v úvodu zmíněné tři roky. O další rok později má stejná povinnost dopadnout na výrobce balonků a vlhčených ubrousků.

„Cílem je omezit dopad některých typů plastů na životní prostředí a snížit jejich množství,“ vysvětluje ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Odhaduje se, že ročně se na světě vyhodí 4,5 miliardy nedopalků, které způsobují kontaminaci životního prostředí.

Výrobci s přípravami na novou povinnost zatím čekají. „Konkrétní náklady nám budou známy až po přijetí zákona a také navazujících prováděcích právních předpisů,“ vysvětluje Roman Grametbauer, manažer pro udržitelnost firmy Philip Morris ČR, největšího producenta a prodejce tabákových výrobků v Česku.

Filtr, který je tvořen acetátovým vláknem, se v přírodě rozkládá asi 15 let. A i po rozkladu viditelných částí po něm zůstávají mikroskopické plastové částice.

„Problém je, že spousta kuřáků nedopalky nevnímá jako odpad a často je házejí i ke stromům. Věří, že se brzy rozloží. Tak tomu ale není,“ upozorňuje Jiří Ptáček (TOP 09), starosta Prahy 3, která nedávno vyrazila do boje proti tomuto druhu odpadu. Na území své městské části instaluje speciální popelníky ve tvaru cigarety.

Nedopalky podle Ptáčka zatěžují úklidové síly, které je často musí sbírat po jednotlivých kusech. „Například z míst, kde je štěrk či mulčovací kůra, je nelze vyluxovat. Navíc to, co se nesebere, odnese dešťová voda do kanalizace. A z kanalizace to pak s vodou odtéká přímo do Vltavy,“ upozorňuje Ptáček. Přes ni se odpad dostává až do moře.

„Pokud jednorázové výrobky z plastů neomezíme, tak za pár let můžeme mít v oceánech více plastů než ryb,“ podotýká Brabec a poukazuje tak na skutečnost, že se jedná o celosvětový problém. Naprostá většina těchto plastů přitom pochází z Asie. „U nás je omezování plastů spíš gesto, ale někde se začít musí. Navíc i země jako Čína a Indie už také dramaticky mění své chování,“ dodává ministr životního prostředí.

Města nový budoucí zdroj finančního příjmu na úklid a nakládání s odpadem vítají, i když pro velkou část z nich je to zatím neznámá novinka.

„Za každou takovou iniciativu, která pomůže s rozložením nákladů na řešení odpadů ve veřejném prostoru, jsme jedině rádi,“ potvrzuje Pavel Drahovzal, místopředseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Velkého Oseka. Podle něj je logické, že se na tom mají podílet i výrobci cigaret.

Kolik úklid nedopalků stojí, si starostové netroufají odhadnout. „Úklid ulic je vždy komplexní, nejde jen o nedopalky, ale i další odpadky a třeba i psí exkrementy,“ vysvětluje Ptáček. Jen v případě jeho městské části takové celkové úklidy vyjdou na desítky milionů korun ročně.

Ministerstvo předpokládá, že výrobci cigaret a dalších uvedených předmětů, kterých se bude nová povinnost týkat, se sdruží do takzvaných kolektivních systémů, které budou poplatky vybírat a dál je distribuovat obcím. Stejně to nyní funguje například u producentů obalů.

Kolik budou nově zapojení výrobci do systému platit, zatím není známo. „Evropská komise slíbila k výpočtu nákladů vydat příručku, zatím ale nemá určené datum vydání,“ vysvětluje Dominika Pospíšilová z tiskového odboru ministerstva.

OMEZENÍ JEDNORÁZOVÝCH PLASTŮ

Zákon o omezení dopadu vybraných plastových výrobků převádí do českého práva směrnici přijatou Evropským parlamentem vloni v červnu. Platný má být od 3. července 2021. Následně má být ještě rok umožněn doprodej zásob. Veškerá nařízení (výběr níže) se budou vztahovat i na výrobky z dovozu. Zákon je nyní v připomínkovém meziresortním řízení.

Zakázané výrobky
Od zmíněného data bude zakázaný prodej těchto věcí:
plastové vatové štětičky
plastové příbory, talíře, brčka, míchátka
tyčky k balonkům
nádoby na potraviny a kelímky z expandovaného polystyrenu
produkty z oxo-rozložitelných plastů rozkládajících se vlivem oxidace

Lahve jen s přidělaným víčkem
Všechny lahve do objemu tří litrů budou muset mít od července 2024 povinně přichycené víčko.

Snížení spotřeby
Bude požadováno u všech nádob na potraviny a u nápojových kelímků.

Nové značení výrobků
Výrobci budou muset spotřebitele upozorňovat, že jde o výrobek z plastu, a informovat jej, jak s ním má zacházet.

Rozšířená odpovědnost výrobců
Vybraní výrobci se musí podílet na nákladech obcí na úklid odpadu.
Pro tabákové výrobky to platí od roku 2023, pro balonky a vlhčené ubrousky od roku 2024.

Osvětová činnost
Povinnost informovat spotřebitele o škodlivosti jednorázových výrobků prostřednictvím kampaní budou mít od července 2021 všichni jejich výrobci.

Hospodářské noviny | 7. 9. 2020 | Autor: Viktor Votruba