Deník.cz: Jak na boj se suchem: ministerstvo zpřísní podmínky pro hospodaření s vodou

Ministerstvo životního prostředí chce zavést u nových staveb povinnost akumulovat dešťovou vodu, nebo ji vsakovat. Na tiskové konferenci po jednání takzvané Národní koalice pro boj se suchem o tom informoval ministr Richard Brabec (ANO). Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) také uvedl, že jeho resort bude chtít letos navýšit rozpočet až o 2,5 miliardy korun na vodohospodářské stavby a pozemkové úpravy. 

V úterý se sešli politici s odborníky a jednali o scénářích v případě nedostatku vody, přičemž hlavními tématy byly problematika pitné vody či připravenost obcí a vodohospodářů na suchu.  I když nyní Česko zažívá deštivé dny, od případného optimismu ministr Brabec zrazoval. „Sucho, které v těchto letech Česko zažívá, je bezprecedentní a srážky v tom pomohou leda jen krátkodobě,“ prohlásil. Podle něj by pomohlo, kdyby tak, jako včera pršelo alespoň měsíc v kuse. „Deficit vody v půdě nyní činí 1000 litrů na metr čtvereční,“ dodal.

Proto jednou ze zásadních změn, o kterých koalice diskutovala, je připravovaná novela vodního zákona. „Rádi bychom v rámci novely vodního zákona a příslušných vyhlášek v rámci stavebního práva zpřísnili podmínky pro hospodaření s dešťovou vodou u nových staveb,“ řekl Brabec.

Od začátku roku 2021 by podle této novely pak museli investoři u nových objektů vybudovat retenční nádrže, případně vodu vsakovat a uvolňovat pozvolně například prostřednictvím jezírek, možností bude také využívání spadlé dešťové vody na podporu zalévání nebo na zelenou střechu. Právě na zelenou střechu chce ministerstvo také zvýšit dotační podporu z 500 na 800 korun na metr čtvereční jak u rodinných, tak u bytových staveb. 

Nenechat odtéct dešťovou vodu

„Cílem je nenechat odtéct dešťovou vodu, která na naše území padá v miliardách kubíků ročně. Jsou v tom obrovské rezervy, stejně jako v opakovaném používání šedé vody, tedy vody z koupelen a podobně,“ vysvětlil. Nezbytnou součástí ministerských plánů je i podpora využívání srážkové vody ve městech, obcích i krajích, jejich objektech a na jejich pozemcích.

Podle Brabce je boj se suchem skládačka tisíců různých opatření. „A my musíme dělat všechno. Nějaké opatření trvá šest měsíců, nějaké deset let. Musíme mít tisíce různých projektů ve všech oblastech,“ řekl.

Ministr zemědělství Miroslav Toman na tiskové konferenci souhlasil s tím, že deštivé dny současnou situaci nezmění. „Patříme mezi evropské státy nejohroženější nedostatkem vody, řekl. Sdělil, že v současnosti je v Česku 49 míst s omezením používání vody z vodovodů či jiných vodních zdrojů. Ministerstvo zemědělství bude letos chtít navýšit rozpočet až o 2,5 miliardy korun na vodohospodářské stavby a pozemkové úpravy," uvedl Toman.

Ministerstvo životního prostředí loni podpořilo 4606 projektů s náklady přes dvě miliardy korun. Aktuálně jsou otevřeny výzvy za 2,5 miliardy korun, což by mohlo znamenat dalších 3000 projektů.

Deník.cz | 12.5.2020 | Autor: Andrea Gričová