Právo: Vláda chce kvůli suchu obnovovat rybníky, sázet zeleň a omezit mytí aut

Dlouhotrvající sucho sužuje celou Českou republiku. Vysychají vodní toky i studny, zemědělci nemají dost krmiva pro zvířata, v rybnících hynou ryby.

Omezení nakládání s vodou vydalo kvůli současnému suchu už 57 úřadů obcí s rozšířenou působností. Jde například o zákaz napouštění bazénů nebo zalévání zahrad z veřejných zdrojů.

Ministerstvo životního prostředí připravuje jednání krizové skupiny, kde by se měl projednat další postup státu. Ministr Richard Brabec (ANO) o tom včera informoval vládu.

„Česko prochází poměrně drsnou etapou nejenom horka, ale hlavně sucha. Jsme ve stavu, kdy 70 procent území Česka je ve stavu mimořádného sucha. Bohužel meteorologická předpověď není příznivá. Jak bude za měsíc, neví ani žába ve sklenici od okurek,“ řekl po jednání kabinetu Brabec.

V řekách sotva polovina vody

Spolu s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem (za ČSSD) přinesl na vládu materiál, který situaci popisuje. Stojí v něm například, že červenec byl zhruba o dva stupně Celsia teplejší než obvykle. Navíc nenapršelo ani poloviční množství vody, které je pro tento měsíc běžné. Situace se nezlepšila ani první týden v srpnu. „Z hlediska vlhkosti půdy je situace kritická na většině nízkých i středních poloh na území ČR. Aktuálně ve sledovaných vodních tocích protéká převážně pět až 40 procent toho, co je pro toto období obvyklé,“ konstatuje zpráva.

Nejzávažnější je situace v povodí Labe a Ohře. Špatně jsou na tom také toky v povodí Sázavy, Jizery, Lužnice, Smědé a některé toky v povodí Moravy, místy i další menší toky ve středních nadmořských výškách jako Ploučnice nebo Želetavka.

Protože je v některých řekách jen pět procent obvyklého množství vody, vypustilo se od dubna do konce července z významných nádrží ve všech pěti povodích pro zlepšení průtoku řek už téměř 360 miliónů kubíků vody.

„Vidíme, jak reálně vypadá klimatická změna. Je to čtvrtý suchý rok v řadě. Není to tak, že budeme čekat. Jde o to, abychom co nejvíce zadrželi vodu v České republice. To je přesný opak toho, co se dělalo posledních sto let,“ uvedl Brabec.

Ministerstva životního prostředí a zemědělství proto připravují novelu vodního zákona, která má pomoci v boji se suchem a nedostatkem vody. Počítá například s tím, že v jednotlivých krajích by měly být vytvořeny komise, které by do budoucna mohly vyhlašovat „stav nedostatku vody“. V praxi by to znamenalo, že by platila určitá omezení například pro zalévání, napouštění bazénů nebo mytí aut.

„Je potřeba vodou šetřit, pitná voda by se neměla používat k napouštění bazénů nebo k zalévání zahrad,“ podotkl k tomu ministr zemědělství Toman. V plánu je podle něj také modernizace vodárenské infrastruktury, revitalizace vodních toků, obnova rybníků a mokřadů nebo výsadba zeleně do krajiny.

Kromě novely resort zemědělství plánuje navýšit zásobní prostor Novomlýnských nádrží na Břeclavsku o devět miliónů metrů krychlových. Hladina by se tak mohla zvednout o 35 centimetrů. Podle Tomana by voda měla stačit na zavlažování 5000 hektarů vinic a sadů.

Ministerstvo také připravuje vodní nádrž Vlachovice s kapacitou 29 miliónů kubíků, která má zajistit vodu na Zlínsku. Na Rakovnicku se připravují nádrže Senomaty a Šanov s kapacitou 1,2 miliónu kubíků a Kryry, které pojmou sedm miliónů kubíků vody. Poldr Skalička v Pobečví by se měl změnit na vodní nádrž se stálým napuštěním, aby bylo možné využívat vodu pro zemědělství v období sucha.

V šesti pilotních lokalitách chce vláda vybudovat jednoúčelové závlahové nádrže, které by se plnily z vodních zdrojů v období dostatku vody. Plánují se na Rakovnicku, v Podyjí nebo u Hustopečí.

Vodu ze studní stát brát nebude

Resort zemědělství se opět vymezil proti fámám, že by v rámci boje se suchem stát hodlal přistoupit k prolamování majetkových práv a bral by vodu i ze soukromých studní, jak o tom nedávno informovala některá mé -dia. „Součástí novely samozřejmě nebude ‚znárodnění studní‘ ani možnost nařídit majitelům studní umožnit využívání vody pro celou obec,“ píše se v materiálu ministerstva zemědělství.

| 16.8.2018 | Rubrika: Zpravodajství | Strana: 3 | Autor: (zpe, kab, svj) |