Mladá fronta DNES: Operace Dešťovka: jak získáte dotaci

Stát bere boj se suchem vážně. Na využití dešťové vody rozdá lidem stamiliony

PRAHA Když v květnu ministerstvo životního prostředí rozdělovalo 110 milionů mezi majitele domů, kteří chtějí zalévat nebo splachovat dešťovou vodou, peníze byly pryč během 28 hodin.

A už je to tu zas. Tentokrát je peněz víc.

O dalších 240 milionů z projektu Dešťovka budou moci lidé požádat od deseti hodin 7. září. „Stejně jako v květnu budeme dotace přidělovat, dokud peníze nevyčerpáme,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Peníze podle odhadů jeho ministerstva postačí zhruba pro pět tisíc domácností. Z dotace budou moci uhradit až polovinu nákladů na pořízení systému na zachycování dešťové vody. V takzvaných „suchých“ obcích mohou žádat o příspěvek lidé, kteří chtějí dešťovou vodou pouze zalévat, v ostatních obcích stát dotací podpoří jen ty projekty, které kromě zalévání využijí dešťovou vodu a případně odpadní vodu ke splachování. Na zalévání dešťovou vodou přispěje stát až 55 tisíci, pokud jí bude majitel domu také splachovat, příspěvek se může vyšplhat až na 65 tisíc. Minimálně polovinu nákladů však musí majitel domu zaplatit ze svého. Maximální částky jsou nastavené tak, že se z nich polovina nákladů zaplatit dá. „U nádrže pro zalévání a splachování o velikosti 3,7 kubíku je maximální dotace 43 tisíc, pořídit se u nás dá zhruba za 95 tisíc, my máme ale s ohledem na kvalitu nádrží ceny nad průměrem,“ říká Ondřej Samek ze společnosti Nicoll.

Dešťovka do žumpy

Polovina prostředků, které stát v září rozdělí, je určena pro obyvatele „suchých“ obcí. Na seznamu, který je k dispozici na webu projektu Dešťovka, je jich ke dnešnímu dni uvedeno už 1 285. Jsou na něm obce, kde museli v posledních třech letech alespoň jednou zásobovat lidi pitnou vodou z cisteren nebo kde kvůli nedostatku vody opakovaně omezovali například právě zalévání zahrad. Jednou z těchto obcí jsou i středočeské Černé Voděrady, které plní vodovod z podzemních vrtů. „Poslední dva roky jsme museli odběr omezovat, a dokonce dokupovat, abychom měli něco v zásobnících,“ říká starosta Pavel Znamenáček. Kdyby se víc zalévalo dešťovou vodou, z vrtů by jí bylo potřeba méně.

Miliony z operace Dešťovka

Proto také obecní úřad v obci, která do října dokončí novou kanalizaci, doporučuje svým obyvatelům, aby vyčistili už nepotřebné žumpy a využili je na zalévání. I s tím jim mohou pomoct peníze z projektu Dešťovka. Dotace se vztahují nejen na pořízení nových nádrží, ale i na výdaje spojené s vyčištěním a úpravu starých jímek.

Část peněz z května zbyla

Ministerstvo má v systému založeno přes tři tisíce rozpracovaných žádostí, na které se nedostalo v květnu. Ti, kdo je podali, budou mít možnost je v září dokončit. Neznamená to však nutně, že by noví žadatelé neměli šanci. I proto, že květnových dotací k zářijovým 240 milionům ještě zřejmě pár desítek milionů přibude. „Zhruba 30 procent v květnu podaných žádostí byly pokusy, kdy lidé vyplnili formulář, aniž si vše promysleli,“ říká předseda Státního fondu životního prostředí Petr Valdman. Tito žadatelé nedodali potřebné doklady nebo s úředníky, kteří je oslovili, vůbec nekomunikují. „Tyto prostředky budou využity pro zářijovou výzvu,“ říká Brabec.

Autor: Radka Hrdinová