Moravskoslezský deník: Jedovaté odpady zmizí, kraj na to získal peníze

„Ochutnávat nebudu,“ odtušil včera ministr životního prostředí Richard Brabec sklánějíce se ve Vratimově u kupy zaprášené mastné hmoty zapáchající po vyjetém oleji. Na její odstranění přivezl 32 milionů korun!

Na odpad z ostravských lagun Ostramo si ministr také sáhl… A pak utřel umazané prsty do kapesníku. „Hnus, smrad, ať se toho ti lidé už konečně zbaví,“ komentoval Brabec své pocity u hromady se 6900 tunami svinstva, které zde leží sedmým rokem a může představovat karcinogenní riziko pro okolní obyvatele.

S moravskoslezským hejtmanem Ivo Vondrákem a náměstkyní pro životní prostředí Janou Uvírovou, jež ho při exkurzi doprovázeli, se ministr shodl, že přednější je odstranění této ekologické zátěže. „Samozřejmě musí pokračovat vyhledávání toho, kdo tu ten sajrat navezl i komu patří. To je skutečně záhadou,“ uvedl ministr Richard Brabec.

Jedovaté odpady zmizí, kraj na to získal peníze

Vondrák v této souvislosti poznamenal, že žádné trestní oznámení (které také kraj podal) ještě samo o sobě žádnou skládku odpadu nezlikvidovalo. „Prioritou je teď odvoz a postupné spalování kalové směsi. A to bez dalšího meziskladu. Do konce roku chceme sehnat firmu, která to zajistí. Hotovo by mělo být v prvním pololetí příštího roku,“ sliboval hejtman s tím, že stát zaplatí 80 procent nákladů.

Kraj uspěl ve zvláštním programu Ministerstva životního prostředí ČR zaměřeném právě na odstranění nelegálních skladů odpadů či přímo akutní sanaci havarijních stavů.

Skutečnost, že majitelé či původci odpadů jsou neznámí či neexistující, zde roli nehraje. Stále totiž platí, že náklady na tyto likvidace budou vymáhány!

Ve vratimovském případě půjde o odvezení kalové hromady a také odstranění náspu u železničního kolejiště, do něhož byly odpady z lagun přimíchány. „Vyjde to na částku 40,1 milionu korun, přičemž rozdíl mezi celkovými náklady a státní dotací uhradí kraj. Rozhodli o tom už naši zastupitelé,“ zakončila náměstkyně Uvírová.

Zdroj: Moravskoslezský deník, Radek Luksza, 29. 7. 2017