ČT 1, Události: Černých skládek přibývá

redaktor

--------------------

A Ostrava ještě jednou. Kousek od Národního dopravního informačního centra jsou tyto ostravské laguny. Jedna z největších ekologických zátěží Česka. Mimochodem už asi 13 let je snaha s nimi něco dělat. Ale pořád se daří vytěžit jen část zdejších kalů. Kal, to je tedy základ té laguny. Pojďme se na ně koneckonců podívat. Ty, co jsou vidět zde, jsou světlejší, protože na ně působí hodně slunce a také byly průběžně zavápňovány. A pokud se podíváme na hladinu, tak ta voda, to je normální běžná dešťová srážková voda, ale jsou na ní vidět olejové mapy, protože zhruba 40 % těch kalů, které jsou pod vodou, tvoří právě olejová složka. No, a tady úplně tmavé kaly, to je vlastně ten kal v té své skutečné podobě. Takhle ty kaly vypadají. A je to tady opravdu dosti neutěšené, protože jak vidíte, nacházíme se vlastně jen kousek od ostravské obytné zástavby. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce by ta sanace mohla pokračovat už letos. Dneska přivezl zdejším politikům ujištění a slib, že na likvidaci toho vytěženého odpadu dá stát 32 milionů korun.

Milan BRUNCLÍK, redaktor

--------------------

Mělo to být řešení, jak se zbavit ostravských lagun. A je z toho další problém. 7 000 tun materiálu. Původních kalů smíchaných s uhelným prachem a vápnem, které měly shořet jako palivo. Jenže nikdo se k nim nezná.

Marta ŠVAŇOVÁ, obyvatelka Vratimova

--------------------

My většinou jsme tudy na tý bronchitidě a takhlens, máme, jo, jsme chytli většinou. A na zahradě máme takový strašný prach a takové věci, no.

Milan BRUNCLÍK, redaktor

--------------------

Marta Švaňová žije s haldou už sedmým rokem. Kromě prachu ji stejně jako další obyvatele Vratimova trápí taky zápach, který se ze skládky uvolňuje. Tak, jdem na to.

osoba

--------------------

Jdem na to.

Milan BRUNCLÍK, redaktor

--------------------

Likvidace přijde na 40 milionů. Potrvá několik měsíců a složí se na ni rezort životního prostředí a Moravskoslezský kraj. Kdo potíže způsobil, budou zjišťovat až později.

Richard BRABEC, ministr životního prostředí /ANO/

--------------------

Žádný trestní oznámení ekologickou zátěž ještě neodstranilo samo o sobě, ten papír ani ten soud, takže je potřeba se toho zbavit a mezitím to řešit.

Milan BRUNCLÍK, redaktor

--------------------

Na takovou pomoc čeká i Nové Město na Moravě. Už 5 let marně hledá způsob, jak vyčistit prostor pod bývalým podnikem Chirana. Teď stojím na dně bývalého rybníka. V bahně pod nohama je podle rozborů kadmium, jenže je ho tady příliš málo na to, aby se sehnaly peníze na likvidaci velké ekologické zátěže. A zase příliš na to, aby se rybník mohl klasicky odbahnit. Město zatím jen zajistilo, aby se toxický kov dál nevyplavoval.

Michal ŠMARDA, starosta Nového Města na Moravě /ČSSD/

--------------------

Buďto se ty dotační tituly změní, ty podmínky se zmírní, anebo stát najde způsob, jak dostát tomu morálnímu závazku, a pomůže nám nějakým mimořádným způsobem.

Milan BRUNCLÍK, redaktor

--------------------

Právě stát, jako poslední instance v podobných situacích, to má drahé. U odpadů to chce ministerstvo změnit. Firmy, které s nimi nakládají, by se musely povinně pojistit. Pro případ havárií nebo krachu.

Jaromír MANHART, ředitel odboru odpadů, Ministerstvo životního prostředí ČR

--------------------

Jednak stát by nemusel platit ze, ze svých prostředků veškeré náklady. A částečně by ty náklady byly hrazeny právě z uzavřených pojistek.

Milan BRUNCLÍK, redaktor

--------------------

S pojištěním počítá novela zákona o odpadech. Ministerstvo ji ale prozatím stáhlo z projednávání a předložit ji chce až příští vládě. Milan Brunclík a redakce, Česká televize.

redaktor

--------------------

Takzvané staré ekologické zátěže, tedy ty zátěže ještě z dob existence komunistického režimu, řeší hlavně ministerstvo financí. Sanace podle něj potrvá ještě 10 let a bude stát 30 miliard korun. Divoké skládky, anebo nelegální sklady odpadů odstraňuje zase resort životního prostředí. Naposledy na to vyčlenil 100 milionů korun. No, a to už jsou poslední takové příklady, na Frýdlantsku ležely až do loňska tisíce tun textilu a plastů z Německa. To se na likvidaci ve výši 16 milionů také podílelo. Vyčištěné je i staré skladiště v Lovosicích. Z areálu poblíž centra zmizelo 700 tun chemikálií. Část odpadu byla, jak se zjistilo, i radioaktivní. No, a od letošního března se za 25 milionů uklízejí zbytky transformátorů na Prachaticku v bývalém družstvu. Kdy dojde i na likvidaci tisíců tun kontaminované zeminy, není jasné. Nebezpečného odpadu jsou ale jen asi 4 % z celkového množství. Většina vzniká na stavbách a při různých demolicích. Komunální odpad představuje asi 14 % produkce. A právě nepořádek z domácností i firem se nejčastěji objevuje na různých černých skládkách. Ať už je uklízí obec, nebo stát, nakonec to stejně musejí zaplatit daňoví poplatníci.

Milan BRUNCLÍK, redaktor

--------------------

Tahle skládka na okraji Buštěhradu roste už roky a vypadá to, že čehokoliv se lidi potřebovali zbavit, to odnesli právě sem. Na tohle natáčení bude skoro lepší vzít si něco na sebe. Už jednou se ji povedlo uklidit, jenže skládka na stejném místě vznikla znovu a ještě větší. Závěje odpadků podél Třinecké ulice tak jsou vidět i na této satelitní mapě Buštěhradu.

Daniela JAVORČEKOVÁ, starostka Buštěhradu /nestr./

--------------------

Ani to tolik nedělají občané jako firmy, co se zbavují svého odpadu, což je naprosto nepochopitelná věc. To je nějaký zvláštní tady status té blízké průmyslové zóny, že lidi mají pocit, že vlastně si tady nemusí dávat pozor na životní prostředí nebo já to nechápu.

Milan BRUNCLÍK, redaktor

--------------------

Najde se tady i nebezpečný odpad. Například v téhle krytině může být azbest. Těžko říct, čeho je tady nejvíc. Jsou tady boty staré, nějaké zbytky plastového nábytku, samozřejmě pneumatiky, to bývá časté, nějaký stavební odpad možná, dlaždice, kachličky, a pak asi nějaké barvy nebo možná omítky, nějaké stavební směsi a tak dál. A je potřeba říct, že toho tady jsou tisíce tun, nepřeberné množství, možná půl kilometru daleko.

Daniela JAVORČEKOVÁ, starostka Buštěhradu /nestr./

--------------------

Tabulková cena na likvidaci skládky je přes 12 milionů a momentálně jsme vypsali výběrové řízení na firmu, která skládku zlikviduje.

Milan BRUNCLÍK, redaktor

--------------------

Něčeho podobného se teď obávají lidé v Hovorčovicích. Na blízké pole navážejí auta stavební suť a hlínu.

Michal HUDEČEK, obyvatel Hovorčovic

--------------------

Byl tam mech, někdy tam byly dlaždičky, dokonce jsme viděli nějaký kulečníkový snad ze stolu, takový ty koberce.

Milan BRUNCLÍK, redaktor

--------------------

Podnikatel, který navážku organizuje, tvrdí, že v místě připravuje zábavní areál. Obec ale o ničem neví a inspektoři životního prostředí chtějí, aby jim ukázal povolení.

Lukáš ŠVEHLA, podnikatel

--------------------

Jelikož se tam nic nestaví, jenom upravuje terén, tak na to povolení nepotřebuju.

Radka BURKETOVÁ, mluvčí České inspekce životního prostředí

--------------------

Bohužel, kontrola byla stanovena na 13. 7., a dotyčná osoba podnikající s námi doposud nekomunikovala.

Milan BRUNCLÍK, redaktor

--------------------

Zatímco v Hovorčovicích se úřady teprve orientují v situaci, v Buštěhradu by měl nepořádek zmizet ještě letos. Hlášení o podobných černých skládkách ale například portál Zmapujto eviduje skoro tisícovku. Barbora Měkotová a Milan Brunclík, Česká televize.

Celá reportáž ke shlédnutí zde.

Zdroj: ČT 1, Události, 28. 7. 2017