Hospodářské noviny: Zdraví je víc než soukromí, rozhodl soud

Kontroly kotlů přímo v domácnostech jsou v pořádku. Ústavní soud včera zamítl návrh opozičních poslanců na zrušení části zákona o ochraně ovzduší a ponechal úředníkům možnost kontrolovat, čím lidé doma topí.

Možnost kontrolovat kotle v domácnostech mají úřady od ledna. Obce a města tím dostaly do rukou účinnější zbraň v boji proti lidem, kteří ve svých kotlích pálí PET lahve nebo jiný nebezpečný odpad.

Samotná kontrola je však až krajním řešením. Úředníci by měli obydlí zkontrolovat pouze po opakovaných stížnostech a výzvě k nápravě. Lidem, kteří odmítnou kontrolory ke kotli pustit, hrozí pokuta až 50 tisíc korun. Stejná sankce je čeká i v případě, že se prokáže vypouštění rakovinotvorných látek či popílku.

„Napadená ustanovení nepochybně představují omezení ústavního práva na nedotknutelnost obydlí. Listiny základních práv a svobod však připouští zákonné omezení tohoto práva, je-li to nezbytné pro ochranu života nebo zdraví osob,“ uvedli ústavní soudci.

Poslanci ODS a TOP 09, kteří novelu napadli u Ústavního soudu, navrhovali, aby kontroly probíhaly například pomocí dronů. Ty by nad domy odebraly vzorky kouře.

Taková metoda je však podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) nespolehlivá. Navíc by docházelo k podobnému omezení domovní svobody jako v případě prohlídek.

Kromě zavedení kontrol podporuje stát také výměnu starých kotlů za ekologičtější nové. Do roku 2020 chce ministerstvo životního prostředí na jejich pořízení rozdělit mezi lidi v rámci „kotlíkových dotací“ devět miliard korun.

Zdroj: Hospodářské noviny, Jan Prokeš, 26. 7. 2017