MF Dnes: Brabec řeší základnu Kyselov

Ministr životního prostředí Richard Brabec slíbil vodním záchranářům, že o své zázemí na pravém břehu Lipna nepřijdou ani po demolici současné stanice v Kyselově. Chce je přestěhovat do nového zázemí. Kraj se ale snaží bourání zastavit.

„Současný improvizovaný stav je velmi nedůstojný. S panem Bukáčkem jsem se domluvil, že objekt zdemolujeme a okamžitě budeme společně se šumavským parkem a dalšími partnery hledat cestu, jak nedaleko odsud, maximálně v řádech desítek metrů, záchranářům postavit nové zázemí,“ řekl Brabec.

Objekt bývalých garáží, v němž záchranáři sídlí, je ze 70. let. Stojí na pozemku Povodí Vltavy a patří Národnímu parku Šumava. Ten dal záchranářům už v roce 2014 výpověď a budovu chce zdemolovat.

„Vítáme vstřícný krok pana ministra. Nicméně se domníváme, že nynější budovu je třeba zrekonstruovat, abychom neoddálili stavbu nové základny z hlediska zdlouhavých postupů stavebního zákona,“ podotkl Milan Bukáček, šéf krumlovských vodních záchranářů.

Vodní záchranáře podporuje i Jihočeský kraj, Povodí Vltavy a svazek lipenských obcí, protože v okolí kyselovské základny zachraňují i životy cyklistů a turistů. Jihočeská hejtmanka Ivana Stráská apeluje na ministra, aby své stanovisko přehodnotil. „Snahou kraje je zastavit bourání a připravit se šumavským parkem buď rekonstrukci původního, nebo výstavbu nového objektu, kde by byl prostor pro vodní záchranáře, infocentrum parku a pro plavební značky Povodí Vltavy,“ popsal vedoucí kanceláře hejtmanky Milan Nebesář. Povodí Vltavy zároveň žádá šumavský park o převedení původního objektu s tím, že by tam fungovali i vodní záchranáři až do otevření nové budovy.

Zdroj: MF Dnes - jižní Čechy, 18. 7. 2017