Brněnský deník: Překvapilo nás, že lidé neřeší jen zalévání zahrady

Ministr životního prostředí RICHARD BRABEC spustí další kolo dotací na hospodaření s vodou a říká: Tentokrát dáme lidem více času na dodání podkladů k žádosti, slibuje ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

* Když jste v květnu spustili program Dešťovka, lidé si „rozebrali“ sto milionů doslova za pár hodin. Na kolik žádostí vystačí stávající suma?

V rámci pilotního kola, kdy bylo k dispozici 110 milionů korun, lidé podali na 2300 žádostí a dalších téměř 3300 žádostí zůstalo v elektronickém systému rozpracovaných, takže zájem byl covaných, veliký. Čekali jsme, že žadatelé budou mít největší zájem o ten nejjednodušší systém, tedy pořízení nádrže na zachytávání dešťové vody k jejímu využití na zálivku. To nevyžaduje žádné stavební úpravy. Ale nakonec nás skladba žádostí překvapila. Nejvíce jich totiž přišlo na kombinovaný systém hospodaření se srážkovou vodou pro zálivku zahrady a na splachování toalet. Pokud se trend udrží, mohli bychom ve druhém kole podpořit 5000 žadatelů.

* Bude se druhá Dešťovka lišit od té první?

Zásadní změnou v 2. kole bude rozdělení sumy na dvě poloviny, přičemž první bude určena výhradně na projekty v obcích akutně ohrožených suchem a druhá pak na zbytek republiky. V souvislosti s tím jsme připravili i revizi definice „suchých“ oblastí. Aktuálně znovu oslovujeme starosty obcí, aby nám hlásili, zda splňují kritéria pro suchou oblast. Druhou zásadnější změnou bude to, že lidé dostanou více na času na doložení podkladů k žádosti. Z pěti dnů to bude až třicet. Změny ve výši dotace či v technickém nastavení nebudou.

* Opakovali lidé v žádostech nějaké časté chyby?

Dá se říci, že nejčastěji žadatelé ke své žádosti vůbec nepřiložili odborný posudek. Žadatelé se ale nemusejí obávat nějaké složitosti, u jednoduchých systémů pro využití srážkové vody jen na zálivku může odborný posudek zpracovat dodavatel systému – a často se vejde na jeden list A4 – vzorová struktura posudku je k dispozici na webových stránkách programu www.dotacedestovka.cz.

Zdroj: Brněnský deník, 14. 7. 2017