Boleslavský deník: Další dotace na splachování nebo zalévání dešťovkou odstartují v září

Ani kapku nazmar! S takovým heslem spustil na konci května ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) program Dešťovka. Lidé mohou od státu dostat 20 až 60 tisíc korun na nákup a stavbu rezervoárů na dešťovou vodu, kterou pak využívají na zalévání zahrady či splachování toalet. Zájem lidí je přitom obrovský. Sto milionů korun rozebrali za 24 hodin.

Na koho se nedostalo, má novou šanci. Ministr Brabec 7. srpna vyhlásí druhé kolo Dešťovky a o měsíc později – 7. září – začne elektronický příjem žádostí. K dispozici bude tentokrát 240 milionů korun. Ministr to včera potvrdil na dotaz Deníku.

Zjednodušit by se měla administrativa pro žadatele, ale i pro radnice, které snáze dosáhnou na statut „suché obce“. Úřady třeba nebudou tolik bazírovat na tom, zda obec vydala veřejnou vyhlášku omezující používání vody. Uznávat se bude i situace, kdy starosta sice nevydal vyhlášku, ale omezení spotřeby vody vyhlásil rozhlasem nebo poslal e-mail.

Jak lze získat peníze

1) Kdo může žádat? Dotace jsou určeny pro vlastníky a stavebníky rodinných a bytových domů. Nelze je využít na domy určené k rekreaci. Žádat mohou lidé ze všech měst a obcí v ČR. Jedinou výjimkou je dotace na pořízení nádrže na zalévání zahrady – ta je určena jen pro suché obce.

2) Peníze se dávají na tři typy projektů. Na jaké? Systém na zachytávání srážkové vody na zalévání zahrady (jen pro nejsušší obce v ČR) – až 20 tisíc korun. Systém akumulace srážkové vody pro splachování WC a zálivku – až 30 tisíc korun. Systém na využití přečištěné odpadní vody jako vody užitkové – až 60 tisíc korun, a navíc příspěvek až 10 tisíc korun na projekt. 3) Kolik mohu dostat? Výše dotace se pohybuje od 20 do 60 tisíc korun v závislosti na pořízené technologii, jedná se o takzvaně fixní část dotace, k níž se dále přičítá dotace 3500Kč za každý metr krychlový nádrže. Minimální velikost nádrže však musí být 2 m3. Maximálně může dotace pokrýt 50 procent způsobilých výdajů, mezi které je možné zahrnout nákup zařízení, jeho instalaci, zemní práce i úpravu rozvodů. Peníze se posílají až zpětně. 4) Kde se žádá? Podávat žádosti bude možné opět pouze elektronicky prostřednictvím online formuláře na www.dotacedestovka.cz. Lidé pak budou muset do 30 dnů doložit dokumenty k žádosti fyzicky na pracoviště Státního fondu životního prostředí, když to udělají dříve, dostanou dříve i peníze. Do tří týdnů od podání žádosti se žadatel dozví, zda je žádost v pořádku.

Kde lze získat informace www.dotacedestovka.cz. info@sfzp.cz bezplatná infolinka 800 260 500

Zdroj: Boleslavský deník, Jan Klička, 14. 7. 2017