MF Dnes: Stát na úspory rozdá 20 miliard

Návod MF DNES, jak získat od státu statisíce korun na vylepšení svého domu

Minimálně dvacet miliard korun. Tolik peněz si do roku 2021 přerozdělí české domácnosti, které chtějí ušetřit peníze za energie. Stěny mohou zateplit, netěsnící okna vyměnit, pořídit si moderní kotel nebo solární panely na střechu. Peněz je k dispozici tolik, že každý žadatel, který dodá potřebné dokumenty, na peníze dosáhne.

Z dotací pak může domácnost získat i statisíce korun – pakliže se jí povede různé tuzemské programy nakombinovat. Není to úplně jednoduché. MF DNES se proto pokusila systém dotací zpřehlednit a s pomocí Státního fondu životního prostředí sestavila několik vzorových příkladů.

Ministerstvo životního prostředí odstartuje dvacetimilardový program Nová zelená úsporám začátkem září. Novinkou je přitom podpora větších domácích solárních elektráren. Poté krajské úřady spustí i stamilionové dotace na výměnu starých kotlů. A státní peníze lze získat i na novostavby.

O tom, jak vysokou částku nakonec od státu konkrétní žadatel dostane, rozhoduje spousta faktorů. Například kde přesně dům stojí, zdali je památkově chráněn, co vše se opraví a zmodernizuje, či o kolik se nakonec sníží energetická náročnost budovy. Čím bude nižší, tím bude dotace vyšší.

Až polovina peněz se vrátí

Z modelových příkladů vyplývá, že z investice, kterou majitelé do svých domů vrazí, stát posléze proplatí klidně i více než polovinu. Jenom stručně. Třeba zateplit střechu osmdesát let staré činžovní vily, opravit stará okna a pořídit si fotovoltaické panely včetně rozvodů vyjde majitele zhruba na 650 tisíc korun. Nicméně se nemusí takové investice tolik děsit, když ví, že se mu na dotacích posléze vrátí téměř tři sta tisíc.

Lidé, kteří si k zateplení pořídí i nový kotel, pak mohou dotace nakombinovat a získat další desetitisíce navíc.

Například majitel, který za 840 tisíc korun přemění starou rodinnou vilku na modernizovaný dům s nízkou energetickou náročností, nejenže ušetří až tři čtvrtiny sumy za vytápění, ale zpět od státu dostane přes 350 tisíc.

Podrobný návod, jak zkombinovat různé dotace, aby příspěvek na zateplení, kotle a baterie byl co nejvyšší.

Žádosti o dotace lze podávat i prostřednictvím internetu a i úřad pak komunikuje s lidmi zpravidla po e-mailu. Pakliže je žádost úplná a bez chyb, peníze dorazí už za devět týdnů.

„Nově chceme motivovat všechny domácnosti, které dosud energeticky úsporná opatření svých nemovitostí a výměnu starého kotle odkládaly. Pokud zkombinují nákup kotle z druhé vlny kotlíkových dotací, která odstartuje ve většině krajů v září, a zateplení s podporou z programu Nová zelená úsporám, dostanou navrch bonus až 40 tisíc korun,“ doplňuje ministr životního prostředí Richard Brabec.

Mimochodem, v Česku je stále zhruba 1,2 milionu nezateplených rodinných domů z celkových 1,6 milionu. Ministerstvo navazuje na první vlnu podobného dotačního programu z let 2013 a 2014. A není bez zajímavosti, že průměrná výše dotace na zateplení rodinného domu tehdy činila 215 tisíc korun a v případě bytových domů přes 805 tisíc korun.

Rodinná solární elektrárna

V úvodu zmíněná novinka pak zaujme ty, kteří si chtějí snížit vysoké platby za elektřinu, kterou „vypálí“ například na ohřívání vody. Stát totiž začne od září podporovat i domácnosti, které si pořídí solární fotovoltaické elektrárny s vyšším výkonem (více než 4 000 kWh/rok). Lidé si tak mohou přijít až na 150 tisíc korun. A o další peníze mohou žádat i ti, kteří již dotace na solární panely získali dříve, ale nyní by svoje systémy rádi rozšířili a zefektivnili. „Nově zavedená oblast podpory na pořízení větší fotovoltaické elektrárny otevírá reálnou možnost získat podporu i na domy s vyšší spotřebou elektřiny. Novinku přivítají zejména majitelé vícegeneračních domů či rodiny s malými dětmi, kde se často pere prádlo, myje nádobí a spotřebuje se více teplé vody,“ upozorňuje ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman. Vyrobenou energií lze vytápět dům, ohřívat vodu i napájet elektřinou vnitřní rozvody domu. Přitom přebytečnou energii, která se nespotřebuje, lze uložit do baterií, případně poslat do distribuční sítě.

***

353 tisíc korun činí dotace na modernizaci domu za celkem 838 tisíc.

40 tisíc korun za rok ušetří majitel tohoto domu na vytápění.

50 procent nákladů je strop dotace na zateplení rodinného domu.

Nově chceme motivovat všechny domácnosti, které dosud energeticky úsporná opatření svých nemovitostí a výměnu starého kotle odkládaly.

Na jaké dotace můžete mít nárok

Velká činžovní vila, případně bytový dům Čtyřpodlažní činžovní vila ze 30. let stojící v ochranném pásmu památkové rezervace. Majitelé se rozhodnou zateplit plochou střechu minerální vlnou a původní netěsná špaletová okna pouze renovují tak, že vnější křídlo nechají předělat na dvojsklo. Vedle toho si pořídí 12 fotovoltaických panelů.

Celkové náklady: 650 tisíc korun

* zateplení střechy (o 150 m2): 75 000 korun * repase oken (55 m2): 150 000 korun (započítává také se o 30 procent vyšší podpora kvůli památkové ochraně) * fotovoltaika (o výkonu 3,1 kW) s ukládáním přebytků do ohřevu vody: 55 000 korun * zpracování odborných posudků, projektové dokumentace a zajištění odborného technického dozoru: 30 000 korun

Starší rodinný domek s tepelným čerpadlem Menší dvoupodlažní rodinný domek z 50. let minulého století. Majitelé se rozhodnou dům zateplit fasádním polystyrenem a stará kamna vymění za tepelné čerpadlo vzduch–voda a nově instalují rozvody ústředního topení. Celkové náklady: 500 tisíc korun

* zateplení fasády (150 m2), materiál a stavební práce: 75 000 korun * zpracování odborného posudku a zajištění technického dozoru: 11 000 korun * tepelné čerpadlo: 75 000 korun * zpracování odborného posudku na výměnu zdroje tepla: 5 000 korun Kdyby majitel zateplil i střechu a vyměnil okna, získal by tak dům s nízkou energetickou náročností s vyšší podporou. * zateplení střechy (110 m2) a nová okna (28 m2): 233 000 korun * projektová dokumentace: až 30 000 korun

Malý domek, jen drobné úpravy Rodina vlastní menší rodinný domek ze 70. let, ale nemá peníze. Rozhodne se zateplit jen severní a západní fasádu a vyměnit části původních oken. Jde o hraniční rozsah opatření ke splnění podmínek pro poskytnutí dotace.

Celkové náklady: 150 tisíc korun

* fasáda (60 m2) a okna (8 m2): 46 800 korun * odborný posudek: 7 000 korun

Velkorysá oprava novějšího rodinného domu Rodina se rozhodla pro komplexní zateplení svého domu 6+kk z 90. let. Na obvodové stěny použila fasádní polystyrenem a pro zateplení původní konstrukce střechy minerální vlnu. Zároveň nechala vyměnit původní netěsná okna za okna s izolačními trojskly a pořídí si nové dveře. Celkové náklady se vyšplhaly na 793 tisíc korun. Díky renovaci klesla měrná roční spotřeba tepla na vytápění domu o 63 procent, a ročně tak rodina uspoří až 27 tisíc korun za vytápění.

Úplně zmodernizovaný dům Majitel zdědil čtyřicet let starý domek, který rodiče nikdy pořádně neopravili. Je třeba zateplit obvodové stěny a střechu a také vyměnit okna a vchodové dveře. Rozhodne se také pořídit tři solární panely a vyměnit starý kotel na uhlí za zplynovací kotel na dřevo. Celkové náklady na zateplení, solární systém i nový kotel jsou: 838 tisíc korun Měrná roční potřeba tepla na vytápění klesla o celých 73 procent a účty za vytápění domu klesly téměř o 40 tisíc korun ročně.

Dům bere energii ze slunce Starší pár chce ušetřit za energie, a proto si na střechu pořídí 16 fotovoltaických panelů, které vyrobí až 3 700 kWh/rok. Solární systém pokryje roční potřebu elektrické energie celého domu z 50 procent. Vyrobená energie dům vytápí, ohřívá vodu i dodává elektřinu do vnitřních rozvodů domu. Nespotřebovaná elektřina se ukládá do solárních baterií. V domě je tak využito téměř 90 procent vyrobené elektřiny, případné přebytky jsou posílány do distribuční sítě.

Celkové náklady: 288 tisíc korun

Zdroj: MF Dnes, Pavel Švec, 19. 6. 2017