MF Dnes: Lidé dostanou dotace, aby šetřili vodou

Modrá úsporám – stát přispěje na nádrže na dešťovou vodu a zahradní jezírka

Extrémní sucho, které zřejmě potrápí Česko i letos, vedlo ministerstvo životního prostředí (MŽP) k rozhodnutí, že bude posílat peníze těm, kteří s vodou neplýtvají. Dostanou je i běžní majitelé domů nebo zahrad. Po miliardových dotacích na zateplení budov či výměnu starých kotlů patrně už letos stát přerozdělí další stamiliony. Tentokrát na projekty, které mají zmírnit dopady sucha a zamezit plýtvání pitnou vodou. Nejdříve budou moci o státní peníze žádat malé obce.

Dle představ ministra Richarda Brabce (ANO) by se však k nim mohli poměrně brzy přidat i obyčejní lidé. „Je to zatím vize. Ale program Modrá úsporám by se mohl rozjet už v příštím roce na jaře,“ nastiňuje. Stát by tak majitelům zahrad přispíval třeba na nákup domácích nádrží na dešťovou vodu či na vybudování zahradní tůně, již by využívali na zalévání. Vlastníci domů a bytů by pak mohli dostat peníze na moderní technologie, které umožní úsporu pitné vody. „Zkrátka období vodního blahobytu v Česku skončilo a my na to musíme reagovat,“ říká ministr.

Ať lidé využívají dešťovou vodu

Jakým způsobem by lidé o peníze žádali, zatím není definitivně určeno. Nicméně MŽP aktuálně uvažuje o dvou variantách. Buď by jednu polovinu peněz posílal Státní fond životního prostředí a druhou krajský úřad, na němž by lidé o dotace žádali, nebo se „pojede“ v modelu Nové zelené úsporám a přerozdělování financí i žádosti by vyřizoval výhradně státní fond.

„Chceme, aby se lidé naučili využívat v první řadě dešťovou vodu, aby si ji zachytávali a používali třeba k zálivce či splachování záchodů nebo aby ve větší míře recyklovali již použitou vodu. Zkrátka, aby šetřili tou pitnou, kde to jen jde. Je to taková obdoba zkušeností z Izraele v malém,“ vysvětluje Brabcův náměstek Vladimír Dolejský.

MŽP chce zatím na Modrou úsporám vyčlenit stovky milionů korun. Podle ministra to na rozjezd stačí. „Vzhledem k tomu, že nádrže na dešťovku stojí už od osmi tisíc korun, pak by takové řešení po celé republice ani nemuselo přijít na miliardy,“ tvrdí Brabec. Krom toho však stát už nyní posílá miliardy zemědělcům či lesníkům na stovky drobných projektů, které mají zadržovat vodu v krajině, zmírňovat následky přívalových dešťů či erozi. Do roku 2020 přerozdělí asi deset miliard korun. Více na str. 3

O autorovi| Pavel Švec, reportér MF DNES