Právo: Rozšíření polského Dolu Turów, je třeba jednat rychle

Úřad Libereckého kraje byl ve středu místem schůzky, na níž zástupci místních a krajské samosprávy, ministerstva životního prostředí a zemědělství i vodárenských společností, hovořili o další strategii v kauze rozšíření polského hnědouhelného Dolu Turów.

Zintenzivnění těžby, a zejména zamýšlené prohloubení dolu až o 80 metrů na kótu 30 metrů pod hladinu moře totiž budou mít přímý dopad i na české území. Největší obavy vyvolává narušení vodních poměrů v krajině, což potvrdily i nedávno vypracované studie. Podle libereckého hejtmana Martina Půty (STAN) se v případě nejčernějšího scénáře odhadují náklady na zajištění náhradního zásobování oblastí Frýdlantska, Hrádecka a Chrastavska vodou na 2,136 miliardy korun, s doprovodnými náklady až kolem tří miliard.

„Příprava na polské straně je už vidět, jsou provedené skrývky a kácejí se stromy. Proto hledáme velmi rychlé a razantní řešení,“ připojil se Josef Horinka (SLK), starosta Hrádku nad Nisou, jedné z dotčených obcí. „Možné vlivy těžebních záměrů na polské straně vnímám jako závažný problém,“ potvrdil Právu ministr životního prostředí Richard Brabec.

„Zástupci ministerstva a České geologické služby nyní intenzivně od polské strany shánějí podrobné informace k záměrům jak na Frýdlantsku, tak na Náchodsku (záměr Polska zahájit těžbu uranu, pozn. redakce), abychom mohli posoudit jejich vlivy na životní prostředí. Osobně o potřebné podklady požádám přímo polského ministra životního prostředí,“ slíbil Brabec. Schůzka by se měla konat v průběhu 1-2 měsíců. Na základě podkladů z Polska poté nechá k oběma záměrům co nejdříve zpracovat potřebné studie dopadů jednotlivých záměrů na životní prostředí. Dotčené obce chtějí rovněž vymoci kompenzacemi podobnými těm, které běžně dostávají od státu sídla v sousedství dolů například na Mostecku či Ostravsku.

„O kompenzacích mluví někteří starostové, ale z našeho pohledu je především nutné zajistit, aby polská strana na svém území zafinancovala opatření, která neovlivní vodní poměry v České republice,“ byl zdrženlivější ministr Brabec.