Ministr: Nebudeme rozhodovat od stolu (Českolipský deník)

Ralsko – Nejdéle do dvou let by mohla vláda vyhlásit rozšíření CHKO Kokořínsko, které by mělo zabírat dvojnásobek současné rozlohy. Do názvu „nové“ chráněné oblasti přibude označení Máchův kraj a její správa bude s největší pravděpodobností sídlit v Doksech. To by mělo lidem a podnikatelům usnadnit vyřizování administrativních záležitostí spojených s existencí chráněné oblasti. Ochranáři budou ale ještě vysvětlovat plusy a mínusy vyhlášení CHKO s lidmi v Hradčanech a Zahrádkách.

Vyplynulo to z pondělní společné schůzky představitelů devíti obcí na Českolipsku, jichž se dotkne rozšíření chráněného území, s ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou v Hradčanech.

Nechce konfrontace

„Nechceme rozhodovat od stolu v Praze a ani rozjet složitý legislativní proces bez znalosti názorů místních samospráv. Jenom tak se vyhneme překvapením, případným konfrontacím a průtahům,“ vysvětlil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. „Rozjezdu legislativních procesů ohledně rozšíření CHKO Kokořínsko – Máchův kraj ale už prakticky nic nebrání,“ doplnil Chalupa.

CHKO Kokořínsko by se mělo z původních 270 kilometrů rozšířit na téměř dvojnásobek o přírodně významné oblasti mezi Doksy, Českou Lípou, Mimoní a Bělou pod Bezdězem. Nachází se tu evropsky významná ptačí oblast soustavy Natura 2000. Na novém území žije 163 zvlášť chráněných druhů živočichů, 100 zvlášť chráněných rostlin a 49 druhů flóry je uvedeno v červeném seznamu.

Záměr ochranářů však zpočátku provázely negativní reakce ze strany některých měst a obcí.

S rozšířením nesouhlasili například v Zákupech, Doksech, Jestřebí nebo Bělé pod Bezdězem. Panovaly tu obavy, že by došlo jen k dalším omezením pro občany, rozvoj výstavby a podnikání. Ve většině případů jednání ochranářů a představitelů samospráv skončila kompromisem, kdy se mimo jiné zmírnily ochranné stupně na mírnější nebo se některé lokality dokonce vyloučily z chráněného území.

„Požadovali jsme například zařazení plochy Máchova jezera a pláže pod Borným do nižšího stupně ochrany, v čemž nám ochranáři vyšli vstříc. Není proto důvod, abychom s rozšířením nesouhlasili,“ řekla starostka Doks Eva Burešová.

Lidé mají obavy z omezení

Vysvětlovat budou ochranáři ještě v Hradčanech. Ty by měly spadat do čtvrtého, tedy nejnižšího stupně ochrany.

„Vzhledem k minulosti, kdy zde byl vojenský prostor, mají lidé obavy o rozvoj obce,“ řekl starosta Ralska Miroslav Králík.

Oproti tomu místní občanské sdružení prostřednictvím Miloslava Tůmy rozšíření jednoznačně podporuje.

„Je to pro nás velká devíza do budoucnosti. Výstavbu v Hradčanech podmiňují přirozené mantinely, jako je letiště nebo lesní stěna,“ řekl Tůma.

„Čtvrtá zóna, kam spadají Hradčany, je nejmírnější stupeň ochrany a nevyžaduje tedy téměř žádnou byrokracii, jako je například individuální posouzení staveb,“ vysvětlil vedoucí Správy CHKO Kokořínsko Ladislav Pořízek.

Diskutovat se bude i v Zahrádkách, kde zastupitelé trvají na nesouhlasném stanovisku. Důvodem je část obce Karasy. Zde se podle územního plánu počítá s výstavbou rodinných domů.

Podle Ladislava Pořízka mají ochranáři připravené informační brožury pro všechny obyvatele, kterých se týká rozšíření CHKO. Ty by měly postupně distribuovat lidem.

J

estřebí pro změnu svůj souhlas podmínilo tím, že ochranáři vyčistí zanesené koryto Robečského potoka až do Novozámeckého rybníka a vynechají lokalitu pro obchvat do Provodína.

Prohlédl si světový unikát

V průběhu pracovní cesty po Českolipsku ministr Tomáš Chalupa navštívil oboru Židlov, kde si prohlédl dubovou alej, která se rozrostla o osm stovek nových stromů. Zastavil se rovněž na bývalém letišti v Hradčanech nebo u rašeliniště Barónského rybníka, aby si prohlédl světový unikát – orchideu prstnatec český.

Radmila Pokorná, http://ceskolipsky.denik.cz, Českolipský deník, 21.6.2011, Zprávy z regionu