Informace o hydrometeorologické situaci v pátek 14. 1. 2011 v 11:00 hod.

Meteorologická situace:

Na naše území proudí teplý vzduch od jihozápadu. Bude zataženo až oblačno, občas déšť. Během dne od jihozápadu déšť jen ojediněle. Nejvyšší teploty 7 až 11 st., v 1000 m na horách kolem 6 st.C. Mírný západní vítr 3 až 7 m/s, místy v nárazech kolem 15 m/s.

Hydrologická situace:

Hladiny sledovaných toků dle předpokladů vykazovaly vzestupy. Nejvýraznější vzestupy s dosažením 3. SPA byly na tocích v povodí horní Berounky, povodí Ohře v profilech Karlovy Vary a Louny a na přítoku Otavy na Skalici v profilu Zadní Poříčí.

Aktuálně již vykazují toky v povodích horní Berounky převážně pozvolný pokles, popřípadě setrvalé stavy. Vzestupy vykazují již pouze toky v povodí Mže. Výrazné vzestupy s dosažením až 2. SPA vykázaly také toky v povodí Sázavy, přítoky středního Labe a Mandava v profilu Varnsdorf. Na ostatních tocích dosáhly vzestupy maximálně úrovně 1. SPA.

Aktuální situace:

Povodí Vltavy:

III. SPA:

Úslava Prádlo

Úslava Koterov

Úhlavka Stříbro

Radbuza Tasnovice

Radbuza Staňkov

Mže Stříbro

Úterský potok Trpísty

Střela Čichořice

Kosový potok Třebel

II. SPA:

Úhlava Tajanov

Úslava Ždírec

Radbuza Lhota

Hamerský potok Planá

Berounka Bílá Hora

Berounka Liblín

Berounka Zbečno

Berounka Beroun

Klabava Hrádek

Klabava Nová Huť

Střela Plasy

Blanice Louňovice pod Blaníkem

Chotýšanka Slověnice

Smutná Rataje

Skalice Zadní Poříčí

Skalice Varvažov

Lomnice Dolní Ostrovec

Povodí Ohře:

III. SPA:

Ohře Karlovy Vary - Drahovice

Ohře Louny

II. SPA:

Ohře VD Skalka

Ohře Citice

Teplá Teplička

Teplá VD Březová

Povodí Labe:

II. SPA:

Cidlina Nový Bydžov

Cidlina Lány

Mrlina Vestec

Labe Ústí Nad Labem

Labe Děčín

Mandava Varnsdorf

Bílina Trmice

Závěr:

V následujícím období očekáváme v horních částech zasažených povodí převážně poklesy hladin a přesun kulminací do středních a dolních částí povodí. V povodí Mže budou toky nadále stoupat, místy i s výrazným překročením úrovně pro 3. SPA. V horním povodí Vltavy očekáváme vzestupy hladin zejména v povodí Lužnice, kde by se hladina na dolním toku měla blížit úrovni 3. SPA. Na horním toku Ohře v profilu Karlovy Vary předpokládáme kulminaci během zítřejšího dopoledne na úrovni cca 400 m3/s, na dolním pak očekáváme vzestupy v důsledku zvýšení odtoku z VD Nechranice (předpokládaný odtok bude na úrovni cca 250 m3/s). Na dolním toku Labe v profilu Ústí nad Labem očekáváme dnes kolem půlnoci překročení úrovně 3. SPA, s nadále vzestupnou tendencí. Dosažení 3. SPA očekáváme také na dolním toku Cidliny v profilu Sány. Také v povodí střední a dolní Jizery nelze vyloučit i překročení 3. SPA. Průtoky Prahou se budou držet na úrovni 2. SPA.

Michaela Jendeková, tiskové oddělení MŽP