Informace o hydrometeorologické situaci v úterý 10. 8. 2010 v 9:00 hod.

Meteorologická situace:Počasí u nás bude ovlivňovat nevýrazná oblast vyššího tlaku vzduchu

Počasí přes den: Jasno, během dne polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky, na horách na severu a severovýchodě přeháňky četnější. Nejvyšší teploty 23 až 27 st.C, v 1000 m na horách kolem 18 st.C. Slabý proměnlivý vítr do 4 m/s. Tlaková tendence: setrvalý stav, přes den slabý pokles.

Hydrologická situace: Aktuálně se k 8. hodině na území ČR vyskytuje jeden 3. SPA a pět 2. SPA. Trvají zvýšené stavy na Lužnici, kde je pomalý dotok. Vody odtékají závěrovými profily toků včetně toku Labe.

Situace na tocích se znatelně uklidnila, všechny úseky toků jsou již po kulminaci. Prognóza dalšího vývoje situace na tocích podle hydrometeorologické předpovědi na dnešek a na zítra je příznivá. Od čtvrtka je možnost výskytu dalších intenzivnějších srážek, předpověď se bude dále upřesňovat.

Povodí Vltavy

3. SPA

Nežárka Hamr pomalu klesá

2. SPA

Lužnice Pilař pomalu klesá Lužnice Klenovice pomalu klesá Lužnice Bechyně pomalu klesá Nová řeka Mláka plochá kulminace

Povodí Ohře

2. SPA

Labe Děčín pomalu klesá

Povodí Labe

Aktuálně bez 3. a 2. SPA

Povodí Moravy

Aktuálně bez 3. a 2. SPA

Povodí Odry – bez SPA

Předpokládaný vývoj a stav:

Vzhledem k příznivému vývoji počasí v průběhu dnešní noci s nízkou srážkovou činností nadále pokračují poklesy hladiny toků. Situace na tocích by se měla nadále uklidňovat.

Odtok z VD Vrané je regulován, aby nepřesáhl v Praze – Malé Chuchli průtok 800 m/s. Na VD Švihov (Želivka) se k transformaci povodňových vln použil retenční prostor a voda je převáděna nehrazeným přelivem.

Mimo provoz je podle aktuálních informací ČIŽP několik desítek ČOV v zasažených oblastech se zaplavením objektů a technologie, z velkých ČOV zejména Frýdlant, Nový Bor, Varnsdorf. Problémy většího charakteru budou zejména na ČOV Frýdlant. O poškození a odstavení řady ČOV v povodí Lužické Nisy a Smědé byla jako s havárií standardním způsobem informována SRN.

Podle aktuálního hlášení OPIS GŘ HZS bylo povodněmi zasaženo 165 obcí, z toho:

Liberecký kraj – 65 obcí

Jihočeský kraj – 45 obcí

Ústecký kraj - 55 obcí.

Závěr:

Vzhledem k nízké srážkové činnosti jsou toky v Čechách a na Moravě po kulminaci, v povodí Labe již nejsou 2. a 3. SPA, pomalu klesá i závěrový profil Labe v Děčíně na úrovni 2. SPA. Pomalé poklesy pokračují i na tocích Nežárky a Lužnice. Celková situace na tocích se dále zklidnila.

Jarmila Krebsová, tiskové oddělení MŽP