Technologie pro Prunéřov II k dispozici jsou

Technologie, které umožní zvýšit účinnost elektrárny Prunéřov II alespoň na 42 % k dispozici jsou, reaguje Ministerstvo životního prostředí na informace představitelů majitele elektrárny, společnosti ČEZ, kteří tvrdili, že se nevyrábí modernější turbíny či kotle, než které ČEZ ve své dokumentaci EIA k modernizaci tří bloků Prunéřova navrhl.

ČEZ ve své dokumentaci počítá se zvýšením účinnosti elektrárny z dnešních 32,8 % pouze na 38 % přesto, že MŽP uložilo již v červenci 2008 v závěrech zjišťovacího řízení zpracovat variantu s účinností minimálně 42 %.

„Například turbíny, které mohou pomoci účinnost elektrárny zvýšit minimálně na 42 %, nabízejí přinejmenším dva dodavatelé,“ říká náměstek ministra životního prostředí Aleš Kuták. ČEZ by měl podle náměstka Kutáka zaměřit svoji energii právě na využití skutečně nejlepších dostupných technologií. „Modernizace uhelné elektrárny je velká investice. Je logické využít toho nejmodernějšího, co se nabízí a nezakonzervovat českou energetiku v technologiích konce minulého století. ČEZ o tomto požadavku ví minimálně sedm měsíců, proto jej nemohlo překvapit vrácení dokumentace k dopracování. Neobsahovala to, co jsme požadovali,“ uzavírá Kuták.

Jakub Kašpar, tiskový mluvčí MŽP