Díra v rozpočtu se zalátá výnosy z povolenek. Vynést by měly 5 miliard (ČTK)

Snížit rozpočtový schodek o zhruba pět miliard korun by v příštích třech letech měly pomoct aukce emisních povolenek. Jde o polovinu z předpokládaného celkového výnosu dražeb, druhou musí stát podle pravidel EU použít na opatření ke zlepšení životního prostředí. Ministr Tomáš Chalupa (ODS) by chtěl peníze v prvé řadě použít na dotace na zateplování domů, nově včetně novostaveb. Podle ministerstva financí budou prioritou energetické úspory ve veřejných budovách.

"

Hlavním cílem této vlády je konsolidace veřejných rozpočtů, proto druhá polovina výnosů umožní, jako příjem státního rozpočtu, snížení schodku státního rozpočtu. Opatření bude platné po celé obchodovací období 2013 - 2020," sdělil ČTK mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob na dotaz, zda stát neinvestuje do životního prostředí z výnosů víc, než činí minimální požadavek EU. Co se týká druhé poloviny, ministerstvo financí podle Jakoba podporuje zejména opatření na zateplení veřejných budov, která budou dlouhodobě generovat úspory provozních nákladů z veřejných rozpočtů. "Můj resort by jak známo preferoval, aby tyto prostředky směřovaly primárně na program v oblasti úspor energií, který by vycházel ze zkušeností se Zelenou úsporám," sdělil ČTK k využití výnosů ministr Chalupa.

V lednu představil plán, podle kterého by část peněz měla směřovat jako dotace do rodinných domů a bytů, příčemž nově i do novostaveb, a část do veřejných budov. V Zelené úsporám stát rozdá celkem zhruba 20 miliard korun. Konkrétní rozhodnutí o využití výnosu z prodeje povolenek podle nových pravidel bude dáno zákonem o podmínkách obchodování s povolenkami, který Chalupa hodlá předložit vládě v polovině května.

Podle ekologického sdružení Hnutí Duha by stát měl investovat do energetických úspor, nový program by se měl týkat soukromých i veřejných budov. Podle ředitele sdružení Vojtěcha Koteckého ale ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) odčerpáváním peněz poškozuje rozpočet. "Stát by na daních za stavební práce a výrobu materiálu vybral zhruba stejně, jako do takového programu vloží.

Poměrně malá pomoc - například bezúročné půjčky - totiž řadě rodin umožní, aby šly do projektů několikanásobně větších, než kolik činí státní příspěvek. A hlavně - takový program ušetří rodinám na vytápění tisíce korun ročně a srazí naši nechtěnou závislost na uhelných velkodolech i na plynu z Ruska," uvedl. Ministr průmyslu Martin Kuba (ODS) by výnosy z povolenek směřoval do snižování emisí tuzemského průmyslu. V březnu řekl, že především teplárenská přenosová soustava se potýká s velkými energetickými ztrátami. Investice do zlepšení těchto systémů by se mohly vyplatit víc než investice do úspor u konečných spotřebitelů, myslí si. Zatím není jisté, kolik přesně budou výnosy z emisních povolenek za roky 2013 až 2020 činit.

Původně se počítalo s více než 100 miliardami korun, cena povolenek v minulých měsících ale výrazně klesla. Podle propočtů ministerstev by v prvním roce obchodování, tedy v roce 2013, měl výnos činit 2,9 miliardy korun. V roce 2014 zhruba 3,6 miliardy korun a v roce 2015 asi 4,3 miliardy korun.

(sr), www.ctk.cz, 13.6.2012, ČTK, Domácí, Zprávy