Domácnosti z Moravskoslezského kraje mohou znovu žádat o peníze na lepší vytápění (ČRo - Ostrava)

David PACLÍK, moderátor:

Přelom května a června, termín, kdy by domácnosti z Moravskoslezského kraje mohly znovu žádat o peníze na lepší vytápění. Tentokrát si mezi sebe mohou rozdělit 40 milionů korun. Dotace ale budou nižší. Více už Silvie Mikulcová.

Silvie MIKULCOVÁ, redaktorka:

3 hodiny stačily na začátku roku na to, aby si lidi první dotace v podstatě rozebrali. S formuláři stáli dlouhou frontu a mnozí čekali už od rána. Jedna z žadatelek se nám tehdy svěřila, že kotel potřebují velmi rychle.

osoba:

Protože už ten náš kotel je 30 roků starý. To je dost. Už si svoje odsloužil.

Silvie MIKULCOVÁ, redaktorka:

Peníze na kotlíkové dotace dávají rovným dílem ministerstvo životního prostředí a Moravskoslezský kraj. Kvůli zájmu lidí oba úřady avizovaly, že program vyhlásí znovu. Jak říká ministr Tomáš Chalupa z ODS, na začátku roku si vyzkoušeli, jak systém může fungovat. Teď lidem nabízejí 40 milionů korun. Ovšem za jiných podmínek. Dotace bude nižší.

Tomáš CHALUPA, ministr životního prostředí /ODS/:

Výše individuální podpory, nejvyšší je stanovená 40 tisíc korun. My jsme přesvědčeni o tom, že to je stále ještě vysoká částka pro to, aby ti lidé měli motivaci se o to přihlásit a mít zájem o ten program. A na druhou stranu uspokojit větší množství žadatelů.

Silvie MIKULCOVÁ, redaktorka:

A kvůli tlaku ekologických organizací přišla i další změna. Zatímco v minulosti si lidi za dotace mohli koupit jen kotle na černé uhlí, anebo ty kombinované, které dokáží kromě uhlí spalovat i biomasu, teď mohou dotace získat i na vytápění právě touto surovinou. A ještě jedna novinka. Žádosti by kromě Ostravy měli úředníci vybírat i v Třinci.

Jana GAVLASOVÁ, vedoucí odboru životního prostředí třinecké radnice:

Myslím si, že to pomoci může. Přece jenom ta dostupnost bude mnohem lepší a ten region je poměrně v hlavním městě obydlený. A určitě si myslím, že to zatraktivní obecně podávání těch žádostí.

Silvie MIKULCOVÁ, redaktorka: <

/em>

Říká vedoucí odboru životního prostředí třinecké radnice Jana Gavlasová. Právě domácnosti z této oblasti o dotace na ekologičtější vytápění žádaly nejméně. Naopak nejaktivnější byli zájemci z relativně čistých oblastí, tedy z Opavska a Bruntálska. Silvie Mikulcová, Český rozhlas Ostrava.

Silvie Mikulcová, http://www.rozhlas.cz, 4.4.2012, ČRo - Radiožurnál, Zprávy, Regiony